Kas virnatäiuse koefitsient on õiglane?

küttepuu

Aivar Mäetagas, Maaleht:

Maalehe Metsalehes kirjutab metsamees Aivar Mäetagas, kelle hinnangul on pügatakse metsamaterjali müügil virnatäiuse koefitsiendiga puidu müüjaid ja moonutatakse statistikat.

Mäetagase sõnul ajendas teda sõna võtma veendumus, et ümarmaterjali mõõtmisel kasutusel olev koefitsient ei anna vastuseks tegelikku tihumeetrite hulka.

Mees ütleb, et virnatäiuse koefitsient, mida virnastatud metsamaterjali ostjad mõõtmisel rakendavad, on liiga väike, mistõttu jääb metsomanikul saamata hulga raha. Ka raiemaht on tema hinnangul tegelikust märksa suurem.

Ta toob näite käesolevstl talvest, kui tegi kliendile Viljandimaal harvendusraie 25aastases kaasikus. Kokku tuli tee äärde kvaliteetselt virna laotud kasepaberipuud 114 ruumimeetrit. Kõik notid korralikult tüvega tasapinnaliselt laasitud. Materjali kokkuostja rakendas materjali mõõtmisel koefitsienti 0,48, mis andis tulemuseks 54,72 tihumeetrit. See arv oli aluseks ka Mäetagasele tehtud töö eest tasu maksmisel, niisamuti maksti selle eest metsaomanikule.

Metsamees tegi ise mõõtmisi ja sai tegelikuks koefitsiendiks 0,59. Korrutades selle eelnimetatud 114ga, oli tulemuseks 67,26 tihumeetrit kasepaberipuud. See tähendab üle 10 tihumeetrist vahet.

Loe täpsemalt Maalehest.

0Shares