Kasvava metsa hooldamine toob tulu pikas perspektiivis

KOIT, Mati Määrits: «Hooldus-, valgustus-, sanitaar- ja harvendusraied an­navad metsaomanikule tulu pikas perspektiivis, paranda­des märkimisväärselt puidu kvaliteeti,» kõneles läinud ree­del Põlvamaa metsaomanike­le Luua Metsanduskooli õpetaja-metoodik Kaido Saar.

Metsas õige peremehe kombel raiudes puude juurdekasv kiireneb, mis­tõttu raiering lüheneb. Sa­muti on sel teel võimalik kujundada liigiliselt sobiva koos- lusega puistu.

«Omavahel ei sobi näi­teks mänd ja kask, samuti mänd ja haab,» soovitas Saar.

Korbastunud tüvega okaspuuistikutes tehakse valgustusraie suvel, et kännud jõuaksid kuivada. Lehtpuid võib okaspuu-puistutesse jätta kasvama väikeste gruppidena juhul, kui see väldib häilude te­ket. «See mitmekesistab puistut, tõstab mulla vilja­kust ja vähendab kahjus­tuste ohtu,» märkis tule­vaste metsa- meeste õpetaja.

Igal juhul tuleks valik­raiel anda okaspuudele lehtpuude ees kuni viie­meetrine ehk kuue- kuni kaheksa-aastane edumaa. «Mida varem võtta kask kuuse või männi juurest ära, seda parem,» lisas Kai­do Saar. Madalamatel aladel ta­sub kuuseistikute kaitseks jätta «kasukas» ehk kuu­sest kõrgem lehtpuurinne. Kõrgematel aladel «kasu­kas» eemaldatakse, kui kuusk on 1,5 meetri kõrgu­ne, madalamatel aladel aga tasub lasta okaspuul kasvada 3-4 meetri kõrgu­seks.

Haavad tuleb männiku­test välja raiuda, sest haab on vaheperemees männi-pigiroostele. Tõhusam viis haavast ja toomingast va­banemiseks on nende raie-eelne «kaelustamine».

Igal juhul soovitab metsandusõppejõud teha valik­raiet pigem lühema aja tagant,

kui et raiuda korraga palju välja. Ladvastik võiks pärast raiet olla õrnalt laine­tav.

Metsa kokkuveotee laius ei tohiks olla üle nelja meetri ning kokkuveoteed moodustada üle viiendiku raielangi pindalast. Erametsanduse konsul­tant Kalle Peterson soovi­tas harvenduse käigus vaa­data esmalt puude latva­desse. «Puul peaks olema vähemalt viie aasta jagu ruumi võra kasvatamiseks. Ideaalne on, kui laasunud on pool tüve pikkusest. Kui laasunud on aga kaks kol­mandikku, on raiega juba päris kure.»

Toetab ka riik

Põlva Metsaomanike Seltsi juhatuse liikme Tarmo Leesi sõnutsi on metsa­omanike huvitatus hoolda­da kuni 30-aastaseid puis­tuid märkimisväärselt suure- nenud pärast seda, kui riik on asunud seda toetama. Tehtud tööd vaatab enne raha väljamaks­mist üle SA Erametsakeskus.

Erametsakeskuse kontrollüksuse juhi Gunnar Reinapu väitel on hooldus­raietele esitatavad nõuded võrreldes varasema kor­raga märksa inimliku­maks läinud. «Kui elektri-paigaldise kaitsevöönd on määratud eraldise pindala sisse ja seal on raiutud, me toetust maksta ei saa. Aga kirjutame, et raiutud on teatud mahus ja kui see an­nab tehtud tööde pinna täis, siis karistust ei järgne. Karistus järgneb vaid siis, kui eraldisel oleks olnud võimalik raiuda suuremas ulatuses – siis läheb käiku kolme protsendi arvestus. Aga kui eraldis on loodus­likes piirides ja kusagil mujal raiuda pole, siis või­vad mõnel pool olla koguni mõned haavatutid tegema­ta, on kõik ilus ja toetust saab.» Peamised seni ilmsiks tulnud vead on olnud need, et töid ei ole tehtud terves ulatuses. Või siis on toetust küsitud muu asja jaoks -näiteks küsitud valgustus­raieks, aga tegelikult teh­tud kultuuri hooldust. «Minu soovitus on siin pöörduda alati esmalt ko­halikku metsa- ühistusse, saamaks teada, mida met­sas parasjagu tegema peaks,» rõhutas Reinapu.

Mullu kulus hooldusraiele 1,23 miljonit

2012. aastal oli kogu meetme 1.5.1 toetuste kogueelarve 1,5 miljonit eurot, millest hooldusraietele kulus 1,23 miljonit.

Hooldusraiete tegemiseks rahuldati vabariigis toetuse taotlusi kokku 7686 hektaril, sh Põlvamaal 889 hektaril.

Üle 60 protsendi (537 ha; 85 920 eurot) maakonna kogu taotluste mahust esitas Põlva Metsaomanike Selts ühis­taotlusena, olles vabariigi suurim ühistaotluse esitaja.

2013. aasta oktoobris toimunud taotlusvoorus oli Põlva Metsaomanike Seltsi ühistaotluse maht 694 ha ehk 111 520 eurot.

Allikas: Põlva Metsaomanike Selts

0Shares