Keskkonnaagentuur kutsub üles looduses märgatut kirja panema

Tänavune loodusvaatluste kampaania kestab 14. aprillist 30. septembrini. Keskkonnaagentuur kutsub üles kõiki loodushuvilisi kaasa lööma ja oma vaatalustulemustest teada andma.  Kampaanias osalemiseks tuleb tehtud liigivaatlus sisestada Loodusvaatluste andmebaasi (http://lva.eelis.ee) või kanda see oma nutirakendusse.

Tänavune loodusvaatluse kampaania keskendub 22 liigile. Valikus on lähenevat Vabariigi suurt juubelit silmas pidades Eestile sümboolsed liigid suitsupääsuke ja rukkilill, lisaks 2017. aasta liikideks valitud metskits, sini-paelöölane, harilik muguljuur ja harilik kukeseen.

Kõik tänavused vaatluskampaania liigid on:
Imetajad: metskits. Lisaks loomade vaatlustel lähevad arvesse ka erinevad tegevusjäljed.
Linnud: suitsupääsuke. Arvesse lähevad kõik vaatlused, kuid oodatud on eelkõige pesitsusvaatlused.
Taimed: rukkilill, harilik muguljuur, käopäkk, harilik lõokannus, vahelmine lõokannus, harilik kuldvits ja kanada kuldvits.
Liblikad: sini-paelöölane, koerliblikas, valgetähn-pajuliblikas ja kollatähn-pajuliblikas.
Seened: harilik kukeseen, kahvatu kukeseen, lilla kukeseen, lehter-kukeseen, kollakas kukeseen.
Samblikud: saare-rihmsamblik, männi rebasesamblik, harilik rabasamblik ja harilik varjusamblik.

Liikide kirjeldused leiab siit: http://eelis.ic.envir.ee/services/GetFile.aspx?fail=-1017516408

Eelmisel aastal sisestati Loodusvaatluste andmebaasi rekordilised 11 000 vaatlust, sealhulgas 800 2016. aasta kampaanialiigi vaatlust.

“Tublide vaatlejate abiga saavad täiustust liikide levikukaardid. Samuti saame infot liikide ajalise esinemise kohta, näiteks millal ja kus nähti esimest liblikat või õitsevat kevadlille. Oluline on ka võõrliikide uute leiukohtade avastamine. Kampaania eesmärgiks ei ole ainult vaatlusandmete kogumine, vaid innustada inimesi rohkem looduses viibima, sealset liigirohkust märkama ning erinevatel liikidel vahet tegema“ tõi osalemise kasu välja üks Keskkonnaagentuuri-poolsetest korraldajatest, eluslooduse osakonna spetsialist Triin Edovald.

Kirja lähevad kõik vaatlused, mis on tehtud alates 2017. aasta algusest kuni kampaaniaperioodi lõpuni 30. septembrini. Kõikide vaatlejate vahel, kes on vaatlusperioodi jooksul sisestanud vähemalt nelja erineva kampaanialiigi vaatluse, loositakse sügisel välja auhinnad.

Loodusvaatluste sisestamine on lihtsamaks ja käepärasemaks muudetud tänu spetsiaalsele nutirakendusele. Äpi allalaadimine on tasuta.

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=ee.elus.lva#details-reviews
Apple Store: https://itunes.apple.com/lc/app/loodusvaatluste-nutirakendus/id1034294029?mt=8
Microsoft Store: hhttps://www.microsoft.com/et-ee/store/p/lva/9nblggh69bvn

Loodusvaatluste kampaania läbiviijad on Keskkonnaagentuur ja Keskkonnaministeerium.

0Shares