Keskkonnaminister otsib metsanduses kuldset keskteed

looduskaitse, loodushoid, vana mets

Värske keskkonnaminister Rene Kokk rääkis intervjuus Eesti Päevalehele, et metsanduses võiks jõuda kuldse keskteeni ning ühiskond peaks vaatama laiemat pilti.

“Minu ideaalne soov oleks, et looduse ja metsanduse inimesed jõuaksid ise koostöös kokkuleppele, et mis see kuldne kesktee oleks. Nagu ma enne ütlesin: elus ei ole mustvalgeid toone. Selge see, et meil on vaja linde ja loomi hoida. Selge on seegi, et meil on üle 30 000 inimese, kes on seotud metsandusvaldkonnaga, kelle elatis see on. Ma olen metsameestega väga palju kohtunud oma elus nii varem kui ka viimase kuu jooksul. Ma pean küll ütlema, et nendel metsameestel, kellega ma olen kohtunud, on süda täiesti õige koha peal ja ma ei ole näinud sellist, kes ei muretseks metsa pärast.

Ma arvan, et 98–99% meie metsamehi on ausad ja südametunnistusega. Minu arvates on metsaga tegelevad inimesed ühiskonnas ühed kõige suurema südame ja hingega inimesed, sest nemad toodavad meile seda materjali, mis metsast tuleb – me kõik räägime, et meile meeldivad puitasjad. Nemad on ju need, kes istutavad ja taaskasutavad metsa. Täna istutab ja külvab RMK umbes 70%-l oma uuendusraielankidest, ülejäänud uueneb looduslikult. Erametsanduses on see metsauuendustööde näitaja küll kehvem – umbes 35%. Kindlasti on vaja ka seda motiveerida erinevate meetmete kaudu, aga need inimesed kasvatavad metsa, istutavad metsa, mida nad kunagi ei näe.

Ma arvan, et ühiskond tervikuna peaks vaatama laiemat pilti ja tegema metsameestega koostööd – ka need, kes on rohkem rohelise poole inimesed. Mina olen ka roheline inimene, mina tahan ka, et Eesti loodus oleks roheline, aga mulle tundub vahel, et me oleme natuke liiga kaevikutes, kus üks pool näeb, et metsamehed on pahad, tahavad raiuda, aga tegelikult on nad suure südamega inimesed, sest teevad seda tööd oma lastele, lastelastele.

Me räägime linnurahust. Eks seda on ka arutatud erinevate huvirühmadega, tuleb edasi arutada ja otsida, kas meil on võimalus linnurahu pikendada ka kõigile metsaomanikele, nagu on täna RMK-s. Need arutelud kindlasti tulevad.”

Loe uue keskkonnaministriga tehtud intervjuud Eesti Päevalehest.

 

0Shares