Kõlvikukaardi muudatusega sai õunaaiast metsamaa

mets, järv, rohumaa, maastik

Kristel Vilbaste kirjutab Maa Elus, kuidas temast Maa-ameti kõlvikukaardi täpsustustega metsaomanik sai.

Nädal tagasi saabus minu e-postkasti kiri maamaksuteatega. Senini oli meie maakodu maaga seonduvaga tegelenud mu lahkunud abikaasa, kes oli selle pisikese talu pärinud oma vanematelt. Maksud ei ole meil seal kunagi eriti suured olnud, sest maa peal asub kaks muinsuskaitseobjekti ja pealegi on kogu talu maastikukaitsealal.

Aga huvi pärast lõin pärast Maa-ameti pressiteadet lahti kõlvikute täpsustunud kaardi, mille korrastamise käigus sai Eesti riik sünnipäevaks juurde 62 000 hektarit metsa.

Kingitud hobuse suhu ei vaadata, aga hakkasin minagi imestunult uudistama, et kust olen juurde saanud koguni 2 hektarit metsa. Asjaolusid uurides selgus, et see on küll tasuta kinkekaart, millel katet ei ole.

Mul ei ole tegelikult midagi nuriseda, sest maamaks ei tõusnud. Vist. Suurenenud oleks see pigem õuemaa arvelt, mis mul hoopiski 100 ruutmeetrit vähenes, nii et kõrvalhoone ja kelder, marjapõõsad, roosipõõsad ja 5 vana õunapuud tagaaias on nüüd metsamaa.

Metsamaaks on saanud ka suur ja uhke 250 aasta vanuste tammede ring. Looduslik pühapaik. 9 tamme ja üks kaserauk 13meetrise läbimõõduga ringis. Põhiliselt küll nende põlispuude niidetavale heinamaale ulatuvad lennukipildi varjud. Lisaks veel pikas rivis paiknevate kõrgete haabade varjud, mis vana Vastseliinasse viiva tee ääres.

Kuna talu piirneb suures osas RMK maaga, vana suure, üle 100 hektari suuruse taluga, mis ühe esimese maade­vahetusjuhtumi tõttu riigi omandisse läks, siis on mul õnneks hea naaber ja kui viitasin 10meetrisele nihkele raudpostide ja kaardiraken­duse vahel, siis suudeti see mõne nädalaga paika saada.

Tegelikult töötab Maa-amet väga tõhusalt, tõepoolest on oma metsavarjust päris kiiresti võimalik teavitada ja ilmselt muudetakse see ka kiiresti õigeks.

Samas puudutab Maa-ameti pressiesindaja sõnul selle aasta alguses tehtud kõlvikutekaardi muutus kahtsadat tuhandet katastriüksust. Viimase nädala jooksul on oma katastrit vaadanud siiski alles 14 000 omanikku, pöördumisi on tulnud kirjalikult 400 ja helistanud on 900 inimest. Muudatusi on juba tehtud 250 juhul, muudatuste tegemise osas on järjekord. Samas pole need oluliselt mõjutanud kinnistute maamaksu.

Üllatav on muidugi see, et metsaks on muutunud ka tiigivesi, mille jääpeegel kevadiselt aerofotolt säravana vastu helgib.

Arvatakse, et välja tulnud on suuremad vead, aga eks järgmised kuud näitavad.

Loe edasi Maa Elust.

NB! Kontrolli ka oma maatüki andmeid! Seda saab teha aadressil www.maaamet.ee/kolvikute-pindala või https://uuskinnistusraamat.rik.ee.
Maa-andmeid on võimalik kontrollida ka e-maksuameti ja e-tolli kaudu.

0Shares