Külm ilm keerulist olukorda koheselt ei lahenda

Eramets, metsaraie, üleujutus, liigniiskus, märg maa

Eesti metsandusettevõtetete jaoks on külmakraadidesse langenud ilm heaks märgiks, kuid koheselt keerulist olukorda sektoris ei lahenda, kirjutab Postimees.

Maapinna külmumine võtab aega

Eesti Erametsaliidu juhatuse nõunik Arpo Kullerkupp ütles BNS-ile, et tänane ilm ja lähipäevade prognoos on küll metsasektori jaoks positiivne märk ja toob leevendust, kuid kohe hetkega see olukorda ei lahenda. Selleks, et maapind piisavalt sügavalt külmuks, läheb aega. Kullerkupp lisas, et kui ilm püsib kümme päeva järjest miinus kümne kraadi juures, siis külmub pinnas piisavalt läbi, et saaks metsas iga masinaga ilma pinnast ja teid kahjustamata tegutseda.

Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu tegevjuhi Henrik Välja kinnitusel vōib külm ilm pakkuda olulorrale veidi leevendust, aga raske olukord jätkub. “Tavapäraselt märjaks kevadeks kogutud puhvrid on täna ära kulutatud,” ütles ta.

Eesti Erametsaliit ning Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit kuulutasid eile seoses erakordselt suure sademete hulgaga välja eriolukorra, millele lootsid riigipoolset kinnitust. Liitude hinnangul ei ole praegustes märgades oludes metsatööde tegemine looduskeskkonna suhtes vastutustundlik ja läheb vastuollu metsanduse hea tavaga.

Kodanikuaktivistid toetavad

Metsaliitude avaldust toetas täna ka kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks. Keskkonnaaktivistide hinnangul ei peaks eriolukord piirduma vaid märja aastaajaga, vaid minema üle kestlikuks ja proportsionaalseks Eesti metsa- ja puidusektori kahandamisplaaniks. Selle eesmärgiks oleks parandada kehtiva arengukava raames tehtud vigu ning astuda reaalseid samme võitlemaks käimasolevate kliimamuutuse ja elurikkuse kahanemise kriisidega.

0Shares