Kunda kehtestas biometaani tehase detailplaneeringu

BNS:

Kunda linnavolikogu kehtestas Greengas Energy OÜ 4-miljoni eurose biometaanitehase detailplaneeringu, kirjutab Virumaa Teataja.

Greengas Energy juhatuse liige Marko Tiiman ütles lehele, et kui esialgu oli investeeringuks kavandatud 3,5 miljonit eurot, siis praeguseks arvestatakse 4 miljoni euroga.

Tiimanni sõnul on tehase projekteerimine käimas ning kui ettevõte saab ka ehitusload, siis plaanitakse ehitust alustada augustis või septembris.

Greengas Energy planeerib ühes aastas toota 6-7 miljonit kuupmeetrit biometaani, mis on võrreldav Narva, Tartu ja Pärnu liinibusside aastase kütusekogusega. Biometaani toodetakse Estonian Celli biogaasist, koostöölepingu allkirjastasid ettevõtted mullu juunis.

Biometaan on taastuv looduslik kütus, mille kasutamine transpordivahendites vähendab keskkonna saastamist.

Greengas Energy on 2015. aastal loodud biokütuste tootmisettevõte, mida arendavad koostöös Glimstedt Energia OÜ ja Greengas OÜ.

Kundas asuv Estonian Celli haavapuitmassitehas alustas tootmist 2006. aastal. Tehase rajamismaksumuses on olnud umbes 153 miljonit eurot. Ettevõte toodab kemi-termo-mehaanilist haava puitmassi, mis eksporditakse erinevatesse Euroopa ja Aasia riikidesse. Estonian Celli 2015. aasta käive oli 78 miljonit eurot Ettevõttes töötab 85 inimest.

Estonian Cell käivitas biogaasi tootmise 2014. aastal ja on suurim biogaasi tootja Eestis. Biogaasi toodetakse tehase tootmisprotsessis tekkivast reoveest ning biogaas võimaldab hoida kokku energiakulusid. Toodetava biogaasi energeetiline väärtus on ligikaudu 50 gigavatt-tundi aastas. 11 miljoni euro suuruse investeeringu biogaasi tootmiskompleksi finantseeris täielikult ettevõtte ainuomanik Heinzel Holding GmbH. Tegemist on Euroopa suurima ühemahutilise biogaasi reaktoriga. Estonian Cell oli esimene puitmassitehas Euroopas, mis taolise biogaasi tootmise tootmisprotsessi kõrvale püstitas.

0Shares