Kutse teadust tegema: vaata nurmenuku õie sisse!

nurmenukk, lill

Kõikide loodusteaduste huviliste jaoks on juba maikuus kätte jõudmas põnev aeg, kirjutab ERR. Just siis on võimalik osaleda nurmenukkude üle-eestilistes teadusvaatlustes. Jaluta vaid niidule ja hakka õite sisse piiluma!

Eestimaa Looduse Fondi, Tartu Ülikooli ökoloogide ja Teeme Ära talgupäevaliste koostöös on välja töötatud põnev kodanikuteaduse projekt. Nii teadlased kui vabatahtlikud koguvad teadustööks vajalikke andmeid õitsevate nurmenukkude erikaelsuse kohta. Mida see tähendab?

Tartu Ülikooli ökoloog, Tsipe Aavik, selgitab: “Harilik nurmenukk on erikaelne – see tähendab, et nurmenuku isenditel esineb kahte tüüpi õisi. Me kutsume neid S-tüübiks (inglise keelest “short” ehk lühikese emakakaelaga) ja L-tüübiks (“long” ehk pika emakakaelaga). S-tüübi õies on peale vaadates näha kõrgemal asetsevaid tolmukaid ning L-tüübil on kõrgemal näha emakakaela.”

Erinevat tüüpi õite sagedust teadlased vabatahtlikke vaatlema kutsuvadki. Lühidalt öeldes on võimalik selle järgi, kui hästi mõlemad õietüübid nurmenuku kogumikes ehk populatsioonides esindatud on, saada aimu nende elujõulisusest ning selle kaudu hinnata ka niidukoosluste jätkusuutlikkust.

Loe ERR lehelt täpsemalt, mis uuritakse just nurmenukke.

Juhend: kuidas vaadelda nurmenukku?

Enne loodusesse tulekut veendu, et kellelgi seltskonnast on kaasas vähemalt üks interneti ligipääsuga nutiseade. Kui see ei ole võimalik, prindi välja vaatlusankeet. Kui lähed välja ning leiad koha, kus nurmenukud kasvavad, siis võta lahti nurmenukuveeb www.nurmenukk.ee (veeb avaneb aprilli lõpus) ja vali sealt “Lisa vaatlus”. Pea meeles, et uurime looduslikke kasvukohti, seega koduaiad ja pargid jäta pigem vaatluskohtadest välja. Enne vaatluse sisestamist tee telefoniga kogu alast võimalikult ülevaatlik pilt, mis hiljem vaatlusankeeti üles laadida.

Hakka ükshaaval taimede õisi vaatama. Vaata õie sisse ning märgi üles, kas tegu on S-tüüpi või L-tüüpi õiega. Talita niimoodi seni, kuni vaadeldud on 100 taime õit. Ja just 100 erineva taime õit, sest ühe taime otsas võib kasvada mitu õit, mis on kõik ühesugused.

Õietüübi määramiseks piisab vaid õie peale vaatamisest, seega ei pea vaatluse tegemiseks õit üles korjama. Kükita või kummardu taime kohale ja keera õis enda suunas. Samuti pea silmas, et sa ei astuks otse taime peale – niimoodi vaatlust läbi viies hoiad taimed ilusad ja terved ning teed loodusvaatlust ilma loodust häirimata!

0Shares