Küttepuude turul hinnalangust näha pole

küttepuud, halupuud, ahjupuud

Tänane Maa Elu kirjutab küttepuude turul valitsevast olukorrast – halupuude tootjate sõnul on toormaterjalist kohati puudus ja hindade odavnemist ette näha pole, osa Eesti küttepuudest läheb ekspordiks.

Osaühingu Viru Halud juhataja Janis Üksik tõdes, et küttepuude hinnad pole eelmise aastaga võrreldes kuigi palju muutunud. Pisike hinnatõus on seotud toorme kallinemisega, oma osa lisavad ka transpordi-, tööjõu- ja muud kulud.

Küttepuude tootjal ei pruugi olla toorainet laialt käes, hoolimata sellest, et metsades paistab töö käivat vilkalt. “3-4 aastat tagasi oli materjali vabalt saada ja kõik teeääred olid oksahunnikuid täis. Nüüd enam pole, nõudlus ületab pakkumise,” kirjeldas Üksik.

Rakvere külje all tegutseva Viru Halud müügipiirkond jääb peamiselt 30 kilomeetri raadiusesse, kuid puid toimetatakse Tallinnasse ja Tartussegi ning osa halgusid saadetakse kottides-konteinerites hoopis Taani, kus omal metsa pole, kuid talviste külmakraadidega armastatakse tuli kaminasse teha.

Ka Tartumaal tegutseva osaühingu Kroonipuu põhitoodang on kaminapuud, mida eksporditakse peamiselt USAsse, Lähis-Idasse ja Lõuna-Euroopa riikidesse. Eestisse jäävad need halud, mida piiri taha saata ei kannata – on liiga kõverad või okslikud ilusasti kotti sättimiseks.

Metsaspetsialist Heiki Hepner rääkis, et küttepuude hind on aasta aega olnud sama. Küttehalgude ruumimeeter maksab 35-60 eurot. Hinda mõjutab puuliik, halu pikkus ja niiskus, maal on hinnad odavamad kui suurte linnade läheduses.

0Shares