Kuuest parlamendiparteist neli soovivad metsade kaitseks raielimiite

eramets, metsa majandamine

ERR.EE:

Raielimiidi kehtestamist metsades peavad vajalikuks Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE), Isamaa ja Res Publica Liit (IRL), Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ja Vabaerakond, samas kui Reformierakonnal ja Keskerakonnal pole selles osas veel arvamust.

SDE juhatus toetas riigikogu keskkonnakomisjoni esimehe Rainer Vakra ettepanekut kehtestada metsade jätkusuutlikkuse säilitamiseks iga-aastane raiemahu maksimaalne piir. SDE juhi Jevgeni Ossinovski sõnul on oluline, et riik ei takistaks väikemetsaomanike vastutustundlikku metsamajandamist ega ohustaks regionaalseid töökohti. “Samas peab riik tagama, et metsad oleksid ka aastakümnete pärast alles,” lisas ta.

Vakra on nimetanud võimalikuks metsaraie aastaseks piiriks 10 miljonit tihumeetrit.

“Kui vastata ühe sõnaga küsimusele – kas tuleks kehtestada raielimiit või mitte -, siis vastus on jah, tuleks kehtestada, seda on juba ammu tehtud ja seda tehakse kindlasti ka edaspidi,” vastas IRL pressiesindaja Riina Solman BNS-i küsimusele.

Solman täpsustas, et kui raielimiidi all mõeldakse aastase raiemahu ülempiiri, siis raiemahule on juba ammu kehtestatud ülempiir. “Raiemahu aastane ülempiir selleks kümnendiks on kehtestatud juba kaheksa aastat tagasi riigikogus heaks kiidetud metsanduse arengukavaga aastateks 2011-2020,” rääkis Solman. “Ja seal on ette nähtud raiemahu aastaseks ülempiiriks kuni 15 miljonit tihumeetrit aastas. Nii palju on Riigikogu lubanud Eestis metsa aastas raiuda. Tegelikult on sellel kümnendil igal aastal raiutud märksa vähem, keskmiselt umbes 10-11 miljonit tihumeetrit aastas. Järgmiseks kümnendiks kehtestatakse raiemahud aastate 2021-2030 metsanduse arengukavas, mille väljatöötamist alustati.”

EKRE hinnangul peaks aastane raiemaht olema kuni 8 mln tihumeetrit. Vabaerakond leiab, et raielimiit peaks olema kuni ühiskondliku kokkuleppe saavutamiseni kuus miljonit tihumeetrit aastas.

Reformierakond ja Keskerakond pole raiemahu kehtestamise vajalikkuse osas veel arvamust kujundanud.

Loe edasi ERR uudisteportaalist.

0Shares