Lõuna-Eesti edu sõltub oskusest väärindada puitu ja toitu

Eramets, mets, metsakasvatus

Lõuna-Eesti suurima käibega ettevõtete seas annavad silmapaistvalt tooni puidutöötlejad, kirjutab Lõuna-Eesti Postimees. Käibenumbritelt paistab eriti silma tänavu kolme esimese kvartaliga 49,8 miljoni euro suuruse käibe teinud AS Toftan.

Võrumaal Varesel kaht saeveskit käitava Toftani aasta on kulgenud sündmusterohkelt. Esimeses kvartalis saavutatud 16,5 miljoni eurosele käibele lisandus teises kvartalis rekordilised 19,7 miljonit eurot, ent kolmandas kvartalis oli vajumine 13,5 miljoni piirile.

Ettevõtte juhi Martin Arula sõnul oli käibe langemise põhjuseks tooraine kehv kättesaadavus.  “Aasta on olnud väga vihmane ja see on mõjutanud tooraine kättesaadavust,” rääkis ta.

Ettevõte püsib siiski senise ajaloo käiberekordi kursil. “Kasumit teenime ilmselt vähem, olgugi et käive tõuseb rekordilisele tasemele,” lausus Arula.

Kolmanda kvartali käibe langus pole Toftani eripära, sest käibekõver võttis suve teises pooles suuna allapoole ka UPM-Kymmene Otepää vineeritehasel, ASil Barrus, Combiwood OÜ-l, aga ka mitmel teisel puidutöötlejal, kes 30 firma edetabelisse ei mahtunud.

Puidutööstusel piirkonna edukuses suur roll

Lõuna-Eesti konkurentsivõime sõltub oskusest metsamaterjali ning põllusaadusi võimalikult palju kohapeal väärindada, leiab Swedbanki äripanganduse juht Aira Nigul-Lepp. Ta leiab, et Lõuna-Eesti peamine ressurss on põllu- ja metsamaa ning muidugi inimesed. Piirkonna konkurentsivõimet silmas pidades on oluline, kuidas suudetakse ahelat – mets – saetööstus – puidutooteid tootvad tööstused – pikemalt väärtustada.

Lõuna-Eestis on selles sektoris tekkinud eri suurusega ettevõtteid: palkmajatootjad, hööveldajad, mööbli- ja pelletitööstus. Eestis hööveldatud puitmaterjalil on turgu kogu maailmas, meie riik on Euroopa suurim puitmajade eksportija ning maailma kõrgeima puitehitise on samuti ehitanud Eesti ettevõte.

Kui tootjatel läheb hästi, nad loovad uusi töökohti ning keskmine palk tõuseb, mõjutab see omakorda sisetarbimisele suunatud teenuseid, näiteks kaubandust ja teenindusasutuste tööd.

0Shares