Metsaühistu: mets vajab tarka hoolt

mets, talv, lumine mets

Iga puu on elusolend ja vajab kasvamiseks piisavalt vett, valgust, toitaineid ja ruumi. Tihedalt kasvavate puude vahel käib aga võitlus – kes saab ressurssidest suurema osa ja kes jääb neist ilma, kirjutab Metsaühistu. Majandusmetsas sekkub sellesse olelusvõitlusse inimene ning teeb hooldusraiel omad valikud.

Hoolduraietega kujundatakse soovitav tulevikumets. Metsaühistu kirjutab, et parim aeg hooldusraiete ettevõtmiseks on just praegu, talvel ja parajalt külmade ilmadega.

Metsaühistu käis külas Põlvamaa metsaomanikul Heikil, kes lõpetas just valgustus- ja harvendusraie ligi kümnel hektaril. “Kogu see metsaosa jagunes kolmeks. Ühes osas oli endine raielank, mida aastad tagasi sai uuendatud kuusega, teises on looduslik uuendus ja kolmandas paras lepik. Nüüd oligi vaja kuuseuuenduses valgustust teha, et lehtpuud seal võimust ei võtaks. Looduslikust uuendusest tahaks kujundada kaasikut ja lepikus oli vaja juba harvendust teha. Tahaks ikka lastele jätta korralikku palgimetsa, aga ilma hooldusraieteta seda teha ei saa,” räägib metsaomanik. Tööd lasi ta teha Põlvamaa Metsaühistu kaudu ja jääb nendega väga rahule. “Mul muret polnud, ühistu ajas asju. Samad mehed on mul ka varem tööd teinud, tean, et sealt tuleb hea tulemus,” rääkis metsaomanik Metsaühistule.

Loe Metsaühistu lehelt täpsemalt, miks hooldusraied vajalikud on ning kuidas neid tehes juuremädanike levikut vältida.

Nõuandeid valgustustusraie tegemiseks näeb ka siit videost:

0Shares