Metsa- ja metsloomakaitsjad vaidlustasid karu küttimise eriloa

aasta-loodusfoto-mikk-matsi-karupere

Eesti Metsloomaühing ja kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks esitasid Tallinna halduskohtule kaebuse keskkonnaameti poolt väljastatud Aegviidu pruunkaru küttimise eriloa tühistamiseks, kirjutab Maaleht.

“Erilubade tühistamist meilt varem taotletud pole ja seetõttu pole neid ka tühistatud,” kinnitab keskkonnaameti pressiesindaja Sille Ader aktivistide pöördumise esmakordsust.

Kaebajad peavad kõnealust jahi eriluba õigusvastaseks, kuna nende hinnangul ei ole selgitatud, milles seisneb inimese elule või tervisele tekkiva ohu vältimine ja uluki tekitatud kahjustuste vältimine. Ka pole nende sõnul selgitatud, milles seisneb konkreetsel juhul oht inimese elule või tervisele.

“Nii on hetkel võimalik tappa looma, kes ei ole inimeste suhtes agressiivne ja tegelikult pole võimalik isegi teada saada, kas tapmisele minev loom on seesama, keda nuhtlusisendiks on tembeldatud,” seisab ühenduste saadetud pressiteates.

Kohus on kaebuse menetlusse võtnud, aga jahiluba on hetkel peatamata ja selle üle otsustatakse keskkonnameti vastuse saabudes.

“Konkreetse kaasuse osas on menetlus hetkel pooleli ja seda me ei saa kommenteerida enne kohtuotsust,” ütleb Ader ja täpsustab, et karu küttimise eriluba väljastati ainult konkreetsele kitsale alale Aegviidu jahipiirkonna Aegviidu alevi halduspiiridesse jäävale osale, mitte kogu jahipiirkonnale.

“See peaks vähendama tõenäosust, et jahimeeste sekkumisel kütitakse ära juhuslik karu, mitte konkreetne nuhtlusisend,” ütleb Ader.

Ta nimetab ka kaks peamist põhjust, miks karu küttimiseks eriluba väljastati. Esiteks põhjustas karu vähemalt kolmel korral varalist kahju: lõhkus mesitarusid, tungis inimeste majapidamisse ja üritas seal kõrvalhoonetesse tungida.

Teiseks nähti karu korduvalt liikumas Aegviidu asula lähistel ja ka asula sees. 17. juunil edastas Anija vallavanem Keskkonnaametile videoklipi Aegviidu keskosas asetsevast kõlakoja pargist, kus karu jalutab madalseikluspargi ja laste mänguväljakute vahel.

“Anija vallavalitsuse kinnitusel on karu korduvalt peletatud ja hirmutatud, kuid rakendatud meetmed ei ole karule peletavalt mõjunud. Selline olukord võib olla reaalseks ohuks inimesele ning vaevalt keegi meist lubaks oma last saata mängima parki, kus võib omi asju ajada samal ajal ka ettearvamatu ja kartmatu karu,” ütleb Ader.

Loe pikemalt Maalehest.

0Shares