fbpx

Metsade uppumine võib tõsta sooja hinda

hakkepuit, puiduenergia, toasooja hind

Postimees.ee:

Vaatamata metsafirmasid liigniiskuse pärast tabanud raskustele suudavad katlamajad auru katkestusteta üleval hoida ning kardetav hinnatõus ähvardab soojatarbijaid alles järgmisel küttehooajal. Postimehega rääkinud hakkpuidutootjad kinnitasid, et täidavad katlamajade ees võetud kohustused ning küttepuiduga varustamisel ei ole põhjust katkestusi karta.

Kvaliteedinõuded langenud

Viimsis katlamajadele kütet valmistava ettevõtte Puiduhake.com omanik Erkki Naabel rääkis, et nemad suudavad oma lepingupartnerite ees kohustused täita ja vajadusel ka mõnele sõbralikule ettevõttele abikäe ulatada. Hakketootja sõnul hakkab metsast lihtsalt kätte saadav puit teede läbimatuse tõttu otsa lõppema.

Seetõttu on küttefirmade nõuded hakkematerjali kvaliteedile muutunud väga paindlikuks. “Saame neile müüa nii kändusid kui ka ehituspuidu jääke, mida nad varem nähagi ei tahtnud,” rääkis Naabel Postimehele.

Kahju toob ka maksupoliitika

Ettevõtja sõnul kahjustab samaväärselt halva ilmaga nende ettevõtet ka valitsuse maksupoliitika. “Metsandusele mingisuguseid toetusmeetmeid ette ei nähta, kuid samal ajal tõstetakse kütuseaktsiisi ja kehtestatakse teekasutustasu,» rääkis Naabel ning tunnistas ka suurt kahju, mis viis ettevõtte detsembrikuus ligi 10 000 euroga miinusesse.

Maksupoliitika mõju tunnistas ka ühe Eesti mõjukama kütusetarnija Tootsi Turvas tegevjuht Matti Puuronen. Nemad suudavad enda sõnul oma tellimused täita tänu asjaolule, et toodavad lisaks hakkpuidule ka turvast

Valitsus peaks Puuroneni sõnul ettevõtjatele nüüd vastu tulema ja vähemalt pooleks aastaks alandama kütuseaktsiisi ja teekasutustasusid, sest olukord on raske. “Kui pead vedama 200 kilomeetri kaugusele kütust ja sõiduk võtab 50 liitrit kütust, siis kulu on sellest märkimisväärne,” lausus ta.

Hinnamuutused järgmisel kütteperioodil

Konkurentsiameti peadirektori Märt Otsa kinnitusel ei ole lähikuudel sooja hinna kallinemist põhjust karta. Hinnamuutmistaotluse läbivaatamiseks on konkurentsiametil aega paar kuud ning seejärel üks kuu tarbijate teavitamiseks.

“Kui puiduturul toimuvad hinnamuudatused peaksid hakkama mõjutama kütte hinda, siis tarbijateni jõuab selle mõju alles järgmisel hooajal,” selgitas ameti juht.

Loe edasi Postimehe veebist.

0Shares