Metsakasvatuse õppejõud kuuserendist: ellu jäävad pooled puud

Postimees:

Sel aastal on populaarsust võitnud uus võimalus jõulupuu metsast raiumise asemel hoopis rentida. Esmapilgul tundub idee jõuludeks tuppa toodud kuuseke kevadel maha istutada väga loodussõbralikuna, aga asjatundja arvates on enamik neist puudest hukule määratud.

Detsembri alguses kaevati Läänemaal üles kolmeaastased kuusetaimed, mis antakse soovijatele jõuludeks koju n-ö rendile. Eesti Maaülikooli metsakasvatuse lektor Andres Jäärats suhtub äriideesse kõhklusega ja oletab, et renditud kuuskedest jäävad ellu pooled.

«Kuusk lõpetab kasvu septembri teises pooles ja olen üsna kindel, võin lausa väikest viisi mürki võtta, et praeguseks ajaks on puu puhkeseisundis,» selgitas Jäärats. Kui kuusk on paar nädalat toas soojas, siis hoolimata loodusliku valguse vähesusest algab tal kasvufaas. «Kuna puud soovitatakse ka hoolikalt kasta, siis pole võrsekasv sugugi võimatu,» arutles metsandusõppejõud. Kui viia selline «ülesäratatud» puu pärast jõule kas välja või kasvuhoonesse, siis jääb tal loomuliku elutegevuse alguseni veel neli kuud aega.

«Olen üsna veendunud, et ka kasvuhoones langeb talvisel ajal temperatuur alla nulli ja puu elutegevus seiskub, kui muidugi kasvuhoonet stabiilselt ei köeta, milles ma kahtlen,» rääkis õppejõud. Mõnikord võtavad ka kevadised öökülmad puude esimesed võrsed ära, kuid puud elavad selle üle, sest ümberringi on plusskraadid. «Aga praegu ju ei ole!» nentis Jäärats. «Olen veendunud, et ilmselt suur osa rendikuuski uut sügist enam ei näe. Aga kui on palju taimi, siis mõni ehk jääb kasvama.»

Metsandusõppejõu sõnul kõlab nn kuuserendi-idee küll väga loodussõbralikuna ja sobib praeguse ajaga ideaalselt kokku, kuid loodussõbralik see tema arvates siiski pole.

Loe täpsemalt Postimehest.

0Shares