Metsataimeturg on tõusuteel

uuendamine, taimed

Äripäeva põllu- ja metsamajanduse erilehes räägib Forestplanter OÜ juhatuse liige Mait Laidvee, et metsataimede turg on praegu tõusuteel. Samas meenutab ta, et on olnud aegu, kus taimetootjad on pidanud taimi hävitama, kuna polnud piisavalt ostjaid.

Võimalused laieneda

“Forestplanter on viimastel aastatel investeerinud puukooli üle kolme miljoni euro. Tootmismahuks oleme saavutanud praegu kuus miljonit taime,” räägib taimekasvataja. Järgmise aasta tootmismahuks plaanitakse samuti kuus miljonit metsataime. Peamiselt kasvatatakse kuuske ja mändi, kase osakaal on umbes 10%. “Nõudluse kasvu arvestades on meil suhteliselt lihtne laiendada tootmist kuni 10 miljoni taimeni aastas. Meil on selleks kõik tingimused olemas: 7000 ruutmeetrit kasvuhooneid, 900 ruutmeetrit külmhooneid, puitumisplatsid, kastid, raamid,” selgitab Laidvee tulevikuvõimalusi.

Metsataimede tootmisharu eripära on Laidvee sõnul see, et pärast investeerimisotsuse tegemist, pärast ehitamist ja esimest külvi on müügini parimal juhul 3-4 aastat. Forestplanteri toodangust läheb lõviosa pikaajalistele klientidele tellimuslepingute alusel. Jaeturul tegutsemine poleks tema sõnul nende tootmismahtude juures otstarbekas.

Kiitus metsaühistutele

Laidvee kiidab metsaühistuid, kes on teinud väga tänuväärset tööd väikeste erametsade omanikke liites ja neid metsa uuendustöödel aidates. Nende kaudu saavad omanikud infot ja kindlustunde tehingute sõlmimisel. Seni on ka Forestplanter suutnud kõikidele klientide soovidele vastu tulla.

Mait Laidvee arvab, et Eesti mets on praegu tugev ja jätkusuutlik. RMK istutab riigimetsa iga langetatud puu asemele uue ja tore on näha, et sama trend on viimastel aastatel ka erametsas.

Uus taimekasvataja

Metsataimede tootmisega alustamisest on rääkinud ka ettevõtte Eesti Metsameister esindajad, kelle sõnul plaanitakse lähiaastail Tartumaal asuvasse istandusse investeerida üle kahe miljoni euro ning jõuda viie aasta jooksul turuliidri Forestplanteri tootmisega võrreldavate mahtudeni.

“Meie teeme sel aastal ettevalmistusi ja kevadel paneme taimed kasvama. Esimese kahe aasta plaan on jõuda 1-2 miljoni istikuni ning viie aasta eesmärk 3,5-4 miljoni istikuni,” rääkis ettevõtte juht Taavi Lellep.

0Shares