Metsatööd on täies hoos

mets, metsa majandamine, talvine mets

Eesti Ekspress kirjutab ka sel nädalal metsast. Kas meil raiutakse liiga palju või on praegused lageraiemahud meie metsade vanuselist jagunemist vaadates paratamatus?

Kagu-Eestis oli Ekspressile teejuhiks ­Peeter Kroonberg,  sama kandi mees, saetööstur ja väikest viisi metsakasvataja, ise 25 aastat eri viisil metsalõikamisest raha teeninud. Ta pole „puukallistaja“ ja metsa majandamine on tema jaoks loomulik tegevus, aga sellist pilti nagu praegu pole ta oma sõnul varem näinud.

Ta räägib, et praegu käib Eesti metsades kõige kibedam andmine. Püstitatakse rekordeid. Kõik saed ja harvesterid huugavad. “Näiteks RMK plaanib ainuüksi Kagu-Eestis selle aasta kolme esimese kuuga võtta maha kuused 1231 langilt. See on ainult kuusepalk ja ainult Kagu-Eestist. Riiklik statistika näitab ka üldpildis – kusjuures viimase poolteise aasta andmed pole veel lõplikud –, et lageraiete maht Eestis kasvab. Kui metsa minnakse, siis ikka selleks, et kõik maha võtta”, ütles ta.

Kroonberg ei salga, et tal endal on väikese saetöösturina viimase aasta jooksul RMKga kõvasti madistamist olnud. Tal on riikliku metsahiiuga viieaastane leping, aga kui vastamisi lähevad väike saetööstur ja RMK, siis viimasel on alati võimalusi väiksemaid kottida. Vaidled siin millegi üle – kas RMK toodud palgid on ikka korraliku kvaliteediga, miks minu saetööstus ei saa lähilangilt puid, miks metsaoksjonite korraldus nii läbipaistmatu on – ning ühel hetkel võib RMK sulle üldse vee peale tõmmata ja vaatamata lepingule lihtsalt ei anna palki. Kroonbergi sõnul on seda juba mitu korda juhtunud. „Väiksemad tegijad kiristavad kõik hambaid, aga istuvad vakka ega ütle midagi. Teed suu lahti ja sind karistatakse,“ võtab Kroonberg seisu kokku.

Põhja-Eestis, kus nii palju lageraielanke silma ei hakka, kohtus Ekspressiga metsaomanik ja Vardi Erametsaseltsi juht Taavi Ehrpais. Ta rääkis, et ilm on  metsatöödeks soodne (külm) ja puidu hind kutsub lõikama.

„Iseenesest ei ole küsimus selles, et liiga palju saetakse, peamine probleem on selles, et saetakse valesti,“ ütleb Ehrpais üldist olukorda metsanduses kommenteerides. Ta loetleb vigu. Väga vähe hooldusraiet ja väga palju lageraiet. Hooldusraiete kvaliteet on kohati ka väga halb. Metsa hindamisel sohi tegemine, andmetega mängimine, mille abil saab raiumiseks tuua metsatükke, mida tegelikult poleks vaja raiuda.

Loe edasi Eesti Ekspressist.

 

 

0Shares