Metsaühistu annab nõu: metsatulude deklareerimine

Märtsikuu lõpuni saab deklareerida eelmise aasta tulusid-kulusid. Metsaühistu lehelt saab lugeda nõuandeid, kuidas seda targasti teha.

Kuigi räägitakse, et eestlased on maailmameistrid tuludeklaratsioonide esitamises, võib metsaomanikul olla deklaratsiooni täitmine maksuerisuste tõttu kohati päris keerukas. Nüansse, millele tähelepanu pöörata, on palju ning tähelepanematus võib hiljem deklareerijale kahju tuua.

Metsaühistu soovitab:

  • Metsa majandamisega seotud tulude-kulude kandmine deklaratsiooni jäta viimaseks, enne neid kanna deklaratsiooni kõik muud tulud-kulud.
  • Kui seoses metsa majandamisega on tehtud ainult kulusid ja tulu pole saadud, siis pane tähele, et kulusid saad edasi kanda kuni kolm aastat.
  • Tulude-kulude deklareerimisel tuleb silmas pidada, et maksustamisperioodi arvestatakse raha liikumise, mitte dokumendi esitamise kuupäeva järgi ehk kassapõhiselt. Näiteks kui 2018. aasta 25. detsembril allkirjastasid metsamaterjali müügi dokumendi, mille alusel laekus raha 3. jaanuaril, läheb see tuluna arvesse 2019. aasta maksudeklaratsioonis.
  • Metsaühistu ja PRIA kaudu makstavad toetused (Euroopa Liidu finantseeritavad, näiteks metsameede) on tulumaksuga maksustatavad ning neist arvestatakse enne välja maksmist tulumaks maha. Need andmed on kantud juba eeltäidetud tuludeklaratsioonile.
  • Hakke müügi korral ei ole tegu metsamaterjali müügiga ja see tuleks deklareerida kui kasu vara müügist. Samuti ei ole saadud tulu maksustamist võimalik edasi lükata ja sealt ei saa ka metsa majandamiseks tehtud kulusid maha arvata.

Loe tulude deklareerimise kohta täpsemalt Metsaühistu lehelt.

Kui oled maksudeklaratsiooni täitmisel ebakindel või kahtled endas, pöördu julgelt lähimasse metsaühistusse.

0Shares