Metsaühistu: Hooldusraie tõstab metsa väärtust

hooldusraie, kuusik
Fotol samaealine metsatükk Virumaa Metsaühistu õpperajal, mis ühes osas on jäetud puutumata ja teises osas tehtud kõik vajalikud hooldusraied.

On vana metsanduslik tõde, et õigeaegse hooldusraiega on võimalik metsa väärtust oluliselt tõsta, kirjutab Metsaühistu.

Hooldusraie käigus kõrvaldatakse perioodiliselt metsast need puud, mille edasine säilitamine takistaks metsa kvaliteedi kasvu. Lisaks reguleeritakse metsa liigilist koostist, parandatakse selle sanitaarset seisundit ning suurendatakse vastupidavust tormi- ja lumekahjustustele. Nii luuakse eeldus metsa tootlikkuse ja kvaliteedi paranemiseks. Metsandust tundvate spetsialistidee hinnangul võivad õigeaegsed ja õigesti tehtud hooldusraied tõsta metsast saadava puidu väärtust lausa kaks korda.

Metsakasvatuses peetaksegi kõige olulisemaks valgustusraiet, millega tehakse esimene oluline valik – otsustatakse, milliste puude kasvutingimusi parandada soovitakse. Luua metsanduskooli metsakasvatuse õpetaja Dimitri Randoja sõnul on kõige enam valgust ja ruumi juurde vaja kase ja männinoorendikes, kus puud kasvavad tihedalt ja kiiresti. Olulised on need ka okas- ja lehtpuu seganoorendikes, kus okaspuu võib kasvukonkurentsis alla jääda. «Just valgustusraie määrab puistu tulevikuilme. Tööde tegemisel on väga olulised ka metsanduslikud teadmised, eriti puuliikide tundmine,» rõhutab Randoja.

Kuusikutes tuleks hooldusraieid teha siis, kui ilm on külm. Soovitatavalt miinuskraadidega, või vähemalt peaks soojakraade olema vähem kui viis. Siis on haigusetekitajate levik tagasihoidlik. Kui aga on sellised talved, nagu viimastel aastatel olnud on, et ilm miinuskraadideni peaaegu ei jõuagi, tuleks kindlasti kasutada peale kuusikutes tehtavaid raietöid biopreparaati Rotstop. Sellega pannakse värsketel kändudel kasvata seen, mis nii-öelda „sööb“ juurepessu tekitava seene ära.

Loe hooldusraiete kohta pikemalt Metsaühistu lehelt.

Kui ka Sinu metsas tuleks hooldusraieid teha, siis praegu on õige aeg selleks plaan paika panna. Juba 5.-25. veebruaril saab selleks tööks toetust küsida. Uuri täpsemalt oma metsaühistust või toetuste lehelt.

1Shares