Metsaühistu õpetab, kuidas taimi istutamiseks ette valmistada

uuendamine, taimed

METSAUHISTU.EE:

Kevadine metsauuenduse aeg on väga kiire kõigile metsaga seotud inimestele. Kiirustades ei tohi aga unustada kõiki vajalikke ettevalmistusi. Selleks, et väärtuslik ja õrn puutaim metsas ka tulevikus jõudsalt kasvaks, saab istutustöö ette võtnud metsaomanik ise ära teha nii mõndagi.

Istutamiseks või külviks tuleb päris esimesed ettevalmistustööd ära teha juba sügisel, praeguseks peaksid ettevalmistustööd olema tehtud.

Läbi tuleb mõelda ka uuendusviis – istutus, külv või looduslik uuenemine? Valik sõltub eelkõige metsa kasvukohatüübist ja muudest looduslikest oludest.

Esiteks on vaja uurida, kas istutusala on kuivas või märjas kohas. Vajadusel tuleks teha kuivendust. Seejärel tuleb välja selgitada, milline puuliik konkreetsesse kohta sobib. Arvestada tuleb ka sellega, et kui varasemalt kasvas sel kohal juurepessiga nakatunud kuusik, võiks istutada mõne teise puuliigi. Parimaks peetakse kaske.

Sellele järgneb maapinna ettevalmistus. Tellida tuleks traktor koos ketasadraga, mis pöörab ümber maapinna pealmised kihid ja tõmbab sisse istutusvaod. Saab ka ilma, kuid sel juhul on tööd palju rohkem. Maapinna ettevalmistus maksab umbkaudu 140 eurot hektar, saab taotleda ka toetust. Mõistlik oleks maapind ette valmistada juba sügisel.

Taimedega tegelemine algas samuti juba sügisel – siis oli õige aeg Metsaühistule teada anda, milliseid ja mis koguses taimi soovite kevadel istutada. Praegu olete sellega juba hiljaks jäänud, kevadel ei ole suuremas koguses metsataimi kusagilt võtta. Väikese koguse vajadusest võite muidugi Metsaühistule teada anda, ehk leidub mõni lahendus. Kuid sellele lootma jääda pole õige.

Loe Metsaühistu lehelt, kuidas taimi õigesti istutamiseks ette valmistada.

 

0Shares