Metskonnad tutvustasid tulevikku

 
PÕHJARANNIK: RMK astus sammu avatuma suhtlemise suunas, tutvusta­des omavalitsustele metskon­dade järgmise aastakümne plaane.
Ida-Virumaa kahes mets­konnas on kokku üle 16 000 hektari rangelt kaitstavat met­sa, kus mingeid metsamajan­duslikke töid teha ei tohi.

Alutaguse metskonnas jääb seetõttu igal aastal saamata 38 000 tihumeetrit metsamaterja­le, Ida-Virumaa metskonnas 13 000 tihumeetrit. Riigikassasse jääb maksude näol laekuma­ta vastavalt 340 000 ja 114 000 eurot aastas ning metsasekto­ris jätab see piirang loomata vastavalt 90 ja 30 töökohta.

“RMK mõistab nende met­sade ja kaitsemeetmete oluli­sust looduse ja mitmekesisuse kaitsmisel, kuid selle taustal pidasime oluliseks välja tuua, kui suur on nende kaitsemeetmete hind ja majanduslik mõ­ju,” põhjendas Alutaguse met­saülem Koidu Simson mets­kondade järgmise kümne aas­ta metsade majandamise kava tutvustaval seminaril.

Ida-Virumaa metsaülem Alar Süda märkis tulevikust rääkides, et harvendusraiete maht on kasvuteel, põhjuseks suuresti see, et metskondade­le antakse juurde uusi metsa­maid, mida pole pikemat aega õieti hooldatud. Tema juhitavas metskonnas on neid lähiaastatel lisandumas üheksa tuhat hekta­rit, Alutaguse metskonnas pool­esaja hektari jagu vähem.

Uuendusraied on eeloleval aastakümnel kavas teha pisut suurematel aladel kui viimastel aastatel; see tuleneb metsa va­nusest ja juba järgmiseks küm­nendiks prognoositakse nende raiete pindala vähenemist.

Suur töö on ees noorendi­ke hooldamisel, mille jaoks ei jätkunud Koidu Simsoni sõnul väikeste metskondade ajal pii­savalt tehnikat ega tööjõudu; nüüd ostetakse hooldamist teenusena sisse.

Uut metsa istutatakse kum­maski metskonnas aastas kol­mesaja hektari ringis; Ida-Virumaa metskonnas on maht pi­sut suurem, aga seal tuleb täis istutada ka karjäärialad. Edas­pidi on plaanis metsastada ka turbarabasid: parasjagu uuri­takse Tudulinna raba võima­lusi, Oru turbarabas on maaülikoolil käsil tuhaga väetami­se katsed.

Uusi kuivendussüsteeme metskonnad ei ehita, küll aga hooldavad ja renoveerivad neid, mis juba olemas on. Ida-Virumaa metskonnas on uuendatud ligemale pool kuivendussüsteemidest, suurte rabamassiividega Alutaguse piirkonnas aga vajab peaaegu 60% kiiresti renoveerimist.

Tõsiasi, et RMK oma mets­kondade viimaste aegade tege­misi ja järgmise kümne aasta plaane esimest korda avalikult tutvustada otsustas, sai erilise tähenduse, kui seminari lõpus metskondade ja omavalitsus­te suhtlemiseni jõuti. Maava­nem Andres Noormägi leidis ajakirjandusse jõudnud juh­tumeid näiteks tuues – puude mahavõtmine Narva-Jõesuus, Kauksi männikute raie-, et õi­gel ajal piisavalt suheldes ja selgitades võinuks hilisemaid probleeme ära hoida.

RMK võib küll väita, et kõik raieplaanid on nende kodule­hel üleval ja igaüks saab nen­dega tutvuda, ent ükski kodu­leht ei asenda isiklikku suhtle­mist ja selgitamist.
 

 

 

0Shares