Miks e-veoseleht on paberlehest parem?

metsaveoauto, metsavedu

Peaaegu kõikide kaupade vedamisel kasutatakse saatedokumente. Kuigi Eestit peetakse e-riigiks, siis ometigi on praegu enamike veoseliikide puhul kasutusel paberil saatelehed ning neid vormistatakse kolmes eksemplaris, kirjutab Logistikauudised.

Elektrooniliste saatelehtedele, ehk e-veoselehtedele on lisaks RMK partnerfirmadele hakanud üle minema ka Nordeconi ja Põllumeeste ühistu Kevili veokid. Küll aga esitatakse endiselt sageli küsimusi selle kohta, miks e-veoseleht on parem kui paberil saateleht? E-veoselehe välja töötanud Thorgate OÜ kaasasutaja Ivar Merilo toob sellele küsimusele vastates välja kolm kõige olulisemat momenti.

Efektiivsem ja kiirem info liikumine

Kui vedu teha paberil saatelehtedega, siis tavaliselt jäetakse üks koopia saatjale, üks vedajale ja üks saajale. Kõikidele osapooltele on paberil saateleht käes alles siis, kui vedu tehtud on ja veofirmadel tuleb see autojuhilt ka veel kätte saada. Väga suur tõenäosus on see, et mõni lehtedest kaob reaalselt ära.

Kui nüüd omavahel hakatakse numbreid kokku lööma, siis tekivad erinevused, mis tekitavad vaidlusi ja ajakulu. Lisaks suurem osa ettevõtteid sisestavad paberil saatelehed nagunii arvutisse (kas siis Excelisse või siis raamatupidamisprogrammi) ja seda tööd tehakse praegu kolm korda.

E-veoselehega neid probleeme ei ole. E-veoselehte näevad reaalajas kohe kõik osapooled? – ?saatja, vedaja ja vastuvõtja, st enne veose saabumist sihtkohta teab sihtkoht juba, et selline veos on tema poole teel ja umbes millal veos temani jõuab. Kui sihtkoht mingil põhjusel ei saa veost vastu võtta, siis saab ta sellest juba aegsasti vedajale teada anda ning see tähendab kütuse ja aja kokkuhoidu.

Loe pikemalt Logistikauudiste lehelt.

Mis on ELVIS?

Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu (EMPL) projektiga loodud elektroonilise veoselehe infosüsteem ELVIS pakub võimalust asendada senine metsamaterjali veol kohustuslik paberveoseleht elektroonilise veoselehega, parandades sellega oluliselt puidutehingute osapoolte vahel informatsiooni liikumise kiirust ja kvaliteeti.

ELVIS võimaldab metsamaterjali omanikul (müüjal) tellida metsavedu, transpordiks vajaliku elektroonilise veoselehe koostamist metsamaterjali omaniku või transportija poolt ning koorma vastuvõtmise ja vastuvõetud metsamaterjali mõõtmise info kajastamist metsamaterjali saajale.

0Shares