Natura hüvitise taotlemiseks on vaja toimivat ID-kaarti!

natura infopäevad

Sellest aastast saab Natura hüvitist taotleda vaid elektrooniliselt. Metsaomanikel tasub juba praegu veenduda, et ID-kaart koos paroolidega või mobiil-ID oleks töökorras!

Aasta alguses teatas Maaeluministeerium, et 2018. aastast saab otse- ja üleminekutoetusi taotleda vaid PRIA e-teenuse keskkonna (e-PRIA) kaudu. Maaeluminister Tarmo Tamme sõnul lähtuvad muudatused avalike teenuste arendamise eesmärgist osutada teenuseid kiiresti ja võimalikult väikese halduskoormusega. Põllumajandustoetuste kõrval muutus elektrooniliseks ka tuhandetele metsaomanikele makstava Natura hüvitise taotlemine.

Piirangute eest hüvitis

Metsaomanikud saavad küsida hüvitist looduskaitseliste piirangute tõttu saamata jääva tulu eest Natura 2000 võrgustiku alal piiranguvööndis, sihtkaitsevööndis ja projekteeritaval alal ning sihtkaitsevööndis väljaspool Natura 2000 ala.

Eelmisel aastal küsisid piirangute eest hüvitist 5656 metsaomanikku. Kõige rohkem oli hüvitise taotlejate seas metsaomanikke, kelle mets asus Saaremaal, Harjumaal või Võrumaal. Natura toetusõiguslikke alasid on kokku enam kui 88 tuhandel hektaril, kõige enam Harju-, Võru-, Valga- ja Pärnumaal. Tänavu on toetusmeetme eelarve 4,32 miljonit eurot, Erametsakeskus ootab taotlusi 4.-23. aprillini.

Juba mullu esitati kolmveerand Natura hüvitise taotlustest e-PRIA kaudu. Kuna e-teenus täidab taotluse automaatselt metsaomanikule kuuluvate toetusõiguslike aladega, säästab see taotlejat kaartidelt andmete otsimisest ja ümber kirjutamisest. Omanik saab vajadusel korrigeerida pindala ja lisada juurde metsaalasid. Puudu oleva ala lisamiseks piisab e-PRIA portaalis katastritunnuse sisestamisest, süsteem leiab ala kaardilt üles ja lisab ise taotlusesse kaardilt saadud metsaala numbri, ala pindala ja kaitsevööndi info.

Vaja toimivat ID-kaarti või mobiil-ID-d

E-taotlust ei ole võimalik esitada ilma toimiva ID-kaardi ja paroolideta või mobiil-ID-ta. Kuigi Natura hüvitise taotlusvoor on alles aprillis, soovitab Erametsakeskus taotlejatel juba praegu veenduda, et elektroonilised autentimisvahendid oleks töökorras. Alles aprillis tegutsedes võib vajalikuks osutuda uue ID-kaardi taotlemine.

Kui ID-kaardi sertifikaadid nõuavad uuendamist, on seda kõige mugavam teha oma arvutis. Selleks tuleb vajalik tarkvara veebilehelt installer.id.ee alla laadida ja jälgida juhiseid.

Kui mingil põhjusel kauguuendamine ei õnnestu või ei ole seda võimalik ise teha, saab ID-kaarti uuendada Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) teenindustes. Peatatud sertifikaatidega ID-kaarte saab uuendada 31. märtsini, pärast seda tuleb ID-kaardi elektrooniliseks kasutamiseks taotleda PPA-lt uus kaart.

Abistajaid jätkub

Märtsis ja aprillis toimuvad Tallinnas, Tartus, Pärnus, Kuressaares, Rakveres, Valgas ja Võrus Natura toetuse infopäevad, kus hüvitise taotlemise tingimusi selgitavad Erametsakeskuse töötajad. Lisaks tutvustab Keskkonnaamet looduskaitse korraldust ja jagab juhiseid, kuidas endale kuuluvas metsas seatud piirangute kohta rohkem infot saada.

Metsatoetuste taotlemisel saab abi küsida kohalikest metsaühistutest või Erametsakeskuse töötajatelt. Aprillis abistab Erametsakeskus Natura e-taotluste täitmisel nii uues Rapla kontoris kui Tallinnas Mustamäe teel avatavas teeninduspunktis.

Kogu info Natura hüvitise küsimise ja infopäevade kohta leiab erametsaportaalist.

0Shares