Nõrk Rootsi kroon närib majatootjate kasumit

Liisa Rebane, Äripäev:

Rootsi krooni nõrgenemine kõigutab puitmajatootjate kasumlikkust ja teeb hinnaläbirääkimised keeruliseks.

Eesti tehasest väljuva maja hind ei ole küll muutunud, kuid Rootsi kliendile on see valuutakursi muutuse tõttu võrreldes aastatagusega 7 protsendi võrra kallim. “See toob kaasa oluliselt keerulisemad hinnaläbirääkimised ning surve majatootjatele kasumimarginaalide vähendamiseks,” rääkis Eesti Puitmajaklastri projektijuht Lauri Kivil.

Tema sõnul on krooni niivõrd kiire nõrgenemise mõju äärmiselt negatiivne, kuna puudutab otseselt ettevõtete kasumlikkust. “Kui majatootja eurodes tehtav kulubaas on tavaliselt prognoositav ning stabiilne, tähendab välisvaluuta järsk nõrgenemine ekspordi lõppkliendi jaoks otseselt toote kallinemist,” selgitas Kivil.

Kivil lisas, et Rootsi on Eesti puitmajasektori jaoks üks olulisemaid turge, mis on viimastel aastatel ka kõige kiiremini kasvanud. Rootsi oli 2017. aastal Eesti puitmajatootjate sihtturgudest 23%ga teisel kohal pärast Norrat, kuhu läheb 31% toodangust.

Väikefirmad löögi all

Timbeco Woodhouse OÜ müügidirektor Tõnis Vaiksaar rääkis, et praegune Rootsi krooni olukord on pingeline tõenäoliselt kõigile Eestija Rootsi väikestele ja keskmistele ettevõtetele, kes pole ennast taoliste kõikumiste vastu kaitsnud ehk kurssi fikseerinud.

“Keeruliseks teeb olukorra see, et ettevõtjal on mitu turutingimust korraga negatiivses suunas liikunud – materjalide sisendhindade kallinemine, palgasurve ning sihtturgude valuuta nõrgenemine euro suhtes,” tõdes Vaiksaar.

Ta rääkis, et suur osa Timbeco toodetest läheb eksporditurgudele, mistõttu mõjutab valuutakursi muutus müügimahtu ning kasumlikkust. Rootsi turg on Timbeco jaoks küll oluline, kuid õnneks mitte ainuke, tõdes Vaiksaar.

Üldiselt on Vaiksaare sõnul Eesti hinnaeelis võrreldes Rootsi kohalike ettevõtetega vähenemas, valuutakursi kõikumine lihtsalt kiirendab seda oluliselt. “Meie ülesanne on sellest õiged järeldused teha ja konkurentsis püsimiseks oma ettevõtmisi kohandada,” lisas ta.

Moodulmajade tootja Production House OÜ tegevjuht Margus Nisumaa ütles, et nende ettevõtet krooni nõrgenemine ei mõjuta, kuna nemad arveldavad Rootsi partneritega eurodes.

Loe edasi Äripäeva paberlehest.

0Shares