Omanikud pahased: riik muutis maatüki pindala tagaselja

aluskaart, maa-amet

Eesti Omanike Keskliit on saanud oma liikmetelt pahaseid kirju, kus maaomanikud kurdavad, et riik on nende kinnistute pindalasid ja andmeid tagaselja muutnud, mis on paljudele kaasa toonud kõrgema maamaksu tasumise kohustuse, vahendab Postimees.

Kogu lugu sai alguse sellest, et maa-amet võttis käimasoleva aasta alguses maakatastris kasutusele uued alusandmed. Vanad, 90ndatest pärit maatükkide andmed asendati uute, moodsatel aerofotodel põhinevate täpsemate andmetega.

See tähendab, et paljude maaomanike kinnistute ja kõlvikute pindalad on palju detailsemaks, ja ühtlasi ka suuremaks või väiksemaks muutunud. Kuna maamaksu tasumise kohustus arvutatakse justnimelt värskete maa-andmete põhjal, kaasneski paljude jaoks maa maksustamishinna muutus.

Arusaadavalt on kõige pahasemad need, kellel tuli maamaksu tänavu kevadel järsku oodatust rohkem maksta. Eesti Omanike Keskliidu esimehe Priidu Pärna sõnul on nendega paljud maaomanikud ühendust võtnud ja pahandanud, et makse on tõstetud tagaselja. «Keegi on maksnud rohkem või saanud vähem,» ütles muidu notarina töötav Pärna. Ta tõi näite oma tööst, kus tema kliendi maatükk muutus ümberhindamise käigus lausa 600 ruutmeetrit suuremaks. «Ja inimesed kuulsid sellest muutusest alles notari juures,» vangutas Pärna pead.

Ta hurjutaski maa-ametit eelkõige selle eest, et viimane pole uute alusandmete kasutusele võtmisest omanikke piisavalt teavitanud. Tema sõnul on see nii oluline info, mistõttu ühest pressiteatest, mis avaldatakse maa-ameti kodulehel, ei piisa. See läheb vastuollu hea halduse tavaga, lisas Pärna.

Kuna maksutõus tuli paljude jaoks ootamatult, tahab Pärna maa-ametilt selgitust, uurides, et miks nad omanikke muutusest piisavalt ei teavitanud ja kas riik vastutab selle eest, et tekitas maaomanikele rahalist kahju. «Samuti soovime teie nägemust, kuidas kavatseb maa-amet edasipidi kinnisasja omanikku kaasata-teavitada maa-andmete muutmisel,» lõpetas ta kirja.

Loe edasi Postimehest.

0Shares