Pärnumaal ehitavad külamehed metsakombaine

hooldusraie, usewood

Pärnu Postimees:

Kõrgeks kasvanud sega­metsas surub pisike metsakombain haaratsi ümber lepatüve, langetab, laasib oksad, järkab tüve ja asetab selle käbedalt virna. Kõrval on ridamisi paberi- ja küttepuu ja hakkmaterjali hunnikud, mida kogujatraktor siit tee äärde vahelattu veab.

Noore metsa hooldaja on poolteist meetrit lai, kaalub kahe ja poole tonni ringis, kui traktoristi kilod sisse arvata, ja jõuab tunnis lõigata paar tihumeetrit peenikest metsa. Suurte firmade suurte harvesteridega võrreldes on Kikepera metsas, Kalevipoja maadel töötav saaglõikur lausa lapsuke ega jäta pinnasesse roopaid. Kabiinil on Põhja-Pärnumaa vallas registreeritud OÜ Eraraie mark ja metsaühistu MTÜ Ühinenud Metsaomanike nõustaja Tiit Kosenkraniuse fliisil ilutseb kiri Usewood. See metsatraktori nimi on kokku pandud soomlasest masinaehitaja Useniuse perenimest inglispärase liitega “wood”.

Siinsamas Kikepera külas pannakse paari mehega kokku masinate kondikava ja paigutatakse kabiini Soome “aju”. Praeguseks on Pärnumaa metsadesse tööle saadetud kolm poolenisti kohalikku päritolu miniharvesteri ehk langetustraktorit. Peale selle toimetab siinses metsas üks sama firma kokkuveotraktor ja veel paar masinat mujal Eestis. Samuti on neid kasutusel Soomes, Rootsis ja Saksamaalgi.

“Nägime neid masinaid Soomes näitusel. 2015 saime esimese endale õue peale. Esmalt nägime kurja vaeva, sest väikeharvester oli ikkagi asjaarmastajatele mõeldud. Meil oli aga plaan see iga päev tööle panna, et teha esimest, kõige peenemat harvendusraiet,” selgitab Kosenkranius langil usinat abilist jälgides.

Loe edasi Pärnu Postimehest.

0Shares