Pealtnägija uurib võimalikku huvide konflikti RMK ja EstFori vahel

est-for invest, rafineerimistehas, tselluloositehas

“Pealtnägija” valduses olevad dokumendid näitavad, et RMK ja tehase arendaja Est-For Invest tegid eelkokkuleppe, mis garanteerib vabrikule poole kogu RMK paberipuidust 15 aasta jooksul. Kriitikud näevad selles huvide konflikti või isegi keelatud riigiabi.

Emajõe äärde plaanitav miljard eurot maksev tselluloositehas on huvigrupid tagajalgele ajanud, samas kinnitavad ametimehed, et igal sammul järgitakse rangelt kõiki reegleid ja häid tavasid, vahendas “Pealtnägija”.

Vastaste sõnul on tegu enneolematu, kümneid miljoneid väärt kingituse ja keelatud abiga, mis näeb välja seda halvem, et uue tehase võtmeisik Mati Polli oli hiljuti RMK nõukogu liige.

Kavatsuste protokollis lubab RMK uuele tselluloositehasele poole kogu oma paberipuidust ja nii 15 aastat järjest. Tegemist on vähemalt 300 miljoni euro suuruse leppega, mille sisuline tähendus on tehase arendajate ja tehase kriitikute silmis täiesti erinev.

Vaata pealtnägija saatelõiku SIIT.

Est-For Investi ja RMK sõnul peavad nad läbirääkimisi ühise kavatsuste protokolli sõlmimise osas. Kavatsuste protokolli eesmärk on sõnastada ühishuvid, mis oleks võimaliku pikaaegse tarnelepingu sõlmimise aluseks. Tarnelepingu kohaselt saaks RMK alates 2022. aasta suvest 15-aastase perioodi jooksul tarnida puidurafineerimistehasele iga-aastaselt ca 500 000 kuupmeetrit kase-, kuuse- ja männipaberipuitu.

31. jaanuaril andsid RMK juhatuse esimees Aigar Kallas ja Est-For Investi juhatuse liige Margus Kohava RMK Tallinna kontoris ülevaate läbirääkimistest seoses planeeritava kavatsuste protokolliga. Vaata lisaks ERR.EE lehelt.

Täna arutatakse ka saates “Suud puhtaks”, milline peaks olema Eesti loodusvarade kasutamise tulevik. Kas Eestist on saamas loodus- või tööstuspark? Kuidas kasutada metsa, põlevkivi ja teisi loodusrikkusi kestlikul moel? Vaata lisaks SIIT.

0Shares