Pomerants: Põlevkivi kasutamine peab hakkama vähenema hiljemalt 15 aasta pärast

ERR: Keskkonnaminister Marko Pomerantsi hinnangul pole pikemas perspektiivis Eestil raske Pariisi kliimaleppega seatud eesmärke saavutada, kuid minister tõdes, et tehnoloogilised muutused selleks on alles tulemas, sest uue põlevkivi arengukava kohaselt jätkub fossiilse kütuse kasutamine Eesti elektrijaamades vähemalt 15 aastat.

Pomerantsi ütles saates “Vikerhommik”, et Pariisi kliimaleppega kokku lepitud eesmärgid vähendada süsinikdioksiidide emissoone ja suurendada taastuvenergia kasutuselevõttu pole Eesti jaoks niivõrd pöörased.

“Kindlasti soovib Euroopa Liit kliimapoliitika osas olla edurivis. See tähendab ridamisi direktiive, mis puudutavad ennekõike meie tööstus- aga ka transpordisektorit ehk üldjoontes tähendab see tehnoloogilist muutust,” toonitas keskkonnaminister.

Tehnoloogilisi muutusi tuleb Pomerantsi sõnul rakendada pikemas perspektiivis. “Aga kes on elanud siin maailmas vähemasti 35 aastat teavad, et see pole väga pikk aeg,” nentis Pomerants.

Pariisi üks peamisi tulemusi ehk CO2 vähendamine tähendab Eesti jaoks, et Eesti energeetikasektor ei saa tulevikus tugineda peamisele maavarale põlevkivile.

“Huvitav on see, et samal ajal kui sõlmitakse Pariisi kliimakokkulepe, siis on just riigikogus arutatakse järgmise aasta alguses uut põlevkivi arengukava,” rääkis Pomerants.

Ministri väitel näitab arutlusele tulev arengukava, et järgmise 15 aasta jooksul küll tehnoloogiad arenevad, kuid üldine pilt, mis on seotud põlevkivi kasutamisega, jääb samaks. “15 aasta pärast peavad laiemat pilti vaadates muutused tekkima ja peamiselt need muutused puudutavadki energia saamist põlevkivist,” märkis keskkonnaminister.

Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter ütles EPL-ile antud intervjuus, et uuemates põlevkivijaamades saaks juba täna fossiilkütuse kõrval põletada ka biomassi, mis on oluliselt loodussõbralikum ja säästlikum.

Minister Pomerantsi väitel see aga nii lihtne ei ole, kuna antud teemaga on seotud väga paljud huvigrupid. Samuti peab tema hinnangul arvestama toorme hinna ja selle kättesaadavusega.

“Minu arvates võiks Eesti Energia küll kasutada põlevkivi asemel hakkepuitu ja seda on ka hiljaaegu tehtud, kuid tol hetkel läks ta pisut käest ära, sest puiduturg oli hästi all ning hakkepuidu sisse hakkas parema kvaliteediga kraami sattuma,” meenutas Pomerants.

Keskkonnaministri arvates ongi biomassi kasutuselevõtt kinni selles, kui palju uuele toorainele tuleks juurde maksta ehk mis on kogu taastuvenergeetikaga seotud toetusmahud. “Ma saan aru, et kogu taastuvenergia temaatika on valitsuskabineti laual järgmise aasta alguses,” kinnitas Pomerants.

 

0Shares