Postimees valis aasta inimeseks looduskaitsebioloogi

Eramets, metsandus

Postimees valis eelmisel nädalal aasta inimeseks Tartu Ülikooli looduskaitsebioloogi Asko Lõhmuse. Valiku ajendiks olid esiteks see, et Eesti metsad ja ka kogu inimkonna ees seisvad ökoloogilised probleemid. Teiseks see, millist osalemist ühiskondlikes vaidlustes tahetakse esile tõsta.

Teadlased ei tohiks olla vakka

Postimehe juhtkirjas öeldakse, et väikese riigi ja rahva jaoks on erakordselt oluline, et need, kes valdavad tippteadmist, ei oleks vakka. Tõsised küsimused ei tohiks mattuda udutamise laviini alla ja vaidlused ei tohi taanduda vaid emotsionaalsete hüüatuste vahetamiseks. See eeldab teadmisi, teemaga seotud kontseptsioonide süvitsi mõistmist ning loomulikult ka oskust oma argumente selgelt esitada.

Asko Lõhmust tõsteti esile näitena sellest, kuidas akadeemiline kodanik ulatab käe ajakirjandusele ja üksiti ühiskonnale laiemalt. Selliseid käeulatamisi võiks väikeses Eestis olla üha rohkem, seda nii teadlaste kui ajakirjanduse poolel.

Tundis vastutust

Lõhmus ise ütleb, et teadlasena tundis ta vastutust eelmist aastat saatnud metsaarutelust osa võtta. Puhtalt sellegi pärast, et näidata: mis retoorikas tundub ilus, ei pruugi tegelikkuses alati nii olla. “Ma leian, et pole õige ega väärikas jääda vait, kui sa näed, et mõni asi vajaks parandamist,” ütles ta Postimehele antud intervjuus.

Kõige olulisemaks “töövõiduks” peab looduskaitsebioloog ühiskondlikku protsessi. Tema sõnul tuli eelmisel aastal välja väga palju inimesi, kellel oli sõna sekka öelda. “Ma ei väsi kiitmast ka ajakirjandust, kes suutis hästi teemad üles võtta, samal ajal kellegi hääletoruks muutumata. Midagi niisugust pole minu silmad näinud viimase 20 aasta jooksul”, räägib Lõhmus.

Teine oluline töövõit on tema sõnul see, et esimest korda on sisulised arutelud jõudnud ka riigikokku.

Loe täismahus intervjuud Postimehe veebist.

0Shares