Puidusektor tahab kõigi haigusnähtudega töötajate testimist

Puidutööstused tegid valitsusele ettepaneku lubada töötajate korralisele puhkusele saatmist ühepäevase etteteatamisega ning võimalust testida kõigi vähemalt 30 töötajaga ettevõtete haigusnähtudega töötajaid, vahendab Postimees.

«Mitmes tööstusharus on tänaseks uued tellimused sisuliselt lakanud, osa sektori ettevõtete käive kukub lähikuudel enam kui 80 protsenti. Sellises reaalsuses, kus meie endi jõupingutustest kriisi haldamiseks ei piisa, vajame riigi toetussamme: sektori eripära arvestavat kriisihüvitist; töötajate vajaduspõhist testimist; eriolukorra ajal paindlikkust puhkusegraafikute muutmiseks,» märkisid oma pöördumises Eesti Puitmajade Liit, Eesti Mööblitöötjate Liit ja Kagu-Eesti Puiduklaster.

Liidud märgivad, et puitmajade- ja mööblisektori koondkäive on ligi 1,5 miljardit eurot ning majandusharu annab tööd 5 protsendile kogu Eesti erasektori töötajaskonnast.

«Töötleva tööstuse ettevõtted erinevad selle poolest, et töötleval tööstusel on tellimuse ja käibe vahel tootmiseks, logistikaks ja vahel ka paigalduseks kuluv suhteliselt pikk aeg, mistõttu kriisi raskuskese jõuab kohale umbes 4–6-nädalase viivitusega, mõningates tooterühmades paari kuuse viivitusega,» seisab pöördumises.

Töötlev tööstus satub liitude sõnul tõsisematesse probleemidesse alles siis, kui esimesed ja kiiremad meetmed juba lõppevad. Tellimuste poolel näeme juba praegu drastilist kukkumist, mis jätkub vähemalt seni, kuni kehtib eriolukord Euroopas, märkisid nad.
Seetõttu esitasid puitmajatootjaid ja mööblitootjaid esindavad liidud ning Kagu-Eesti Puiduklaster valitsusele kolm ettepanekut, mis kriisi mõnevõrra leevendaksid.

Ettepanekud hõlmavad töötajate palgast 70% tasumist riigi poolt, suure kollektiiviga tootmisettevõtetele kõigi haigusnähtudega inimeste testimist ja eriolukorra ajal paindlikkust puhkusegraafikute koostamiseks.

Loe ettepanekute kohta pikemalt Postimehest.

 

0Shares