Puidutööstus soovib, et metsa jätkuks igavesti

metsa müük, puidu müük, metsakasvatus

Suure-Jaani külje all Kõidama külas tegutseb Combi gruppi kuuluv osaühing Combimill Sakala. «Pusime,» ütleb ettevõtte tegevust kokku võttes tegevjuht Aimar Kreevald Sakalale pärast seitset tegutsemisaastat.

15 protsenti osaühingu toodangust läheb ekspordiks – põhiliselt Lätti, aga laoplatsil seisavad äraviimise ootuses ka lauad, mis sõidavad Jaapanisse. Enamik toodangust jääb siiski Eestisse, kus seda tööstustes edasi väärindatakse.

Combimill töötleb põhiliselt kolme puuliiki: kuuse- ja kaseveski on Järvamaal Reopalus, kus tegutseb samasse gruppi kuuluv osaühing Combimill Reopalu, ning männiveski Kõidamal.

Nagu Aimar Kreevald rõhutab, püüdleb kogu Combimill Sakala kollektiiv selle poole, et ettevõttel läheks hästi. Töötajate arv on suhteliselt stabiilne, praegu on ametis 59 inimest.

Osaühingu tulevikuplaan on vahetada välja ajale jalgu jäänud seadmed. «Need on suured investeeringud ja need võetakse ette ikka kümne aasta perspektiivi silmas pidades,» räägib Kreevald. «Nii et on ekslik arvata, et metsatööstuste eesmärk on Eestis kiiresti mets maha võtta ja saeveskisse saata. Vastupidi. Me oleme huvitatud sellest, et metsa kauemaks jätkuks. Muidu ei oleks ju mõistlik seadmetesse investeerida.»

Kreevald nendib, et puidutööstus ja metsamajandus on praegu Eestis kuum teema ning ilmselt on Eesti metsa- ja puidutööstuse liidu liikmed oma seisukohti vähe tutvustanud. «Ma pean isegi oma sõpradele saunas rääkima sellest, et metsade säilimine on ka meile oluline.»

Combimill Sakala kasutab laoplatsile toodud palgid ära nii, et raisku ei lähe midagi. Puukoorest saab multš, saepurust graanulid, hakkpuit läheb paberi tooraineks ning palkidest tulevad prussid ja lauad. Liinid on automatiseeritud ja laudade kvaliteeti kontrollib arvuti.

Loe pikemalt Viljandimaa ajalehest Sakala.

0Shares