Puitmajategijad löögi all

ÄRIPÄEV:

Puitmajatootjate karmimaks läinud elu Norras ja Rootsis sunnib neid vee peal püsimiseks teisiti käituma, nad võitlevad nii palgaralli kui ka varasemast räpasema äriga.

“Eksportturgude äri on muutunud,” tõdes puitmajaliidu juht Lauri Kivil.

“Arvan, et küsimärke on mitmel ettevõttel. Aeg näitab, kas neid ettevõtteid tuleb veel,” lisas Kivil, viidates Valgamaa puitmajatootjale Ritsu, millele üritab uut tugevamat hoogu anda saneerimine. Värske näide tuleb veel Põlvamaalt, kus käsitööpalkmajade tootjad Hobbiton ja Saulerman ühinesid, sest peab kohanema kiire palgatõusu, puidu kallinemise ja inflatsiooniga.

Löögi all

Põntsu andis valuutakursi muutus. Samuti tihe konkurents Läti, Leedu ning Poola tegijatega, kes maksavad töölistele tunduvalt madalamat palka. Selle tõttu võib toote lõpphind erineda pea neljandiku jagu. Palgaralli sunnib nüüd puitmajade ehitajaid otsustama, kas panna ärile punkt või teha tööd teisiti.

Praegu elavad hästi firmad, mis teevad mahuäri, näiteks laiemalt tuntud Matek, Harmet, Kodumaja ja Palmako. Kivili sõnul on nad suutnud end mahukate pikaajaliste lepingutega siduda ja suhtlevad otse arendajate ning suurte poekettidega.

Nendel, kes ajavad asju lõpp- ja erakliendiga, on aga raske kasvavas konkurentsis elus püsida. Jutt käib keskmisest elementmajatootjast, kelle käive jääb vahemikku 1,5 kuni 6 miljonit eurot. Kuna nende konkurendid Leedus, Lätis ja Poolas suudavad maksta tunduvalt madalamat palka, paneb see Eesti ettevõtjad tugevalt löögi alla. Puitmajade ehitajaid on Kivili andmetel Eestis 250 ringis, neist umbes 150 paneb püsti elementmaju.

Tekivad ka probleemid klientidega. Kivili kirjeldus sarnaneb saneerimisel tootja Ritsu omanik Ants Randmaa omaga. “Otsitakse vigu,” sõnas Kivil.

Loe edasi Äripäevast.

 

0Shares