Puitmajatootjad sihivad Prantsusmaa turgu

puit, puidutoostus

Eesti Puitmajaliit:

Kuigi Eesti puitmajatootjate peamised turud on endiselt Skandinaavia maad – Rootsi ja Norra, siis alternatiivsete turgude kaardistamine riskide hajutamiseks ja tulevikuperspektiivis jätkusuutlikuks tegutsemiseks on sellegipoolest päevakorral. Märtsi keskpaigas külastasid Eesti puitmajatootjad samal eesmärgil Prantsusmaad.

Kui möödunud 2017.a puitmajatootjate ekspordinumbreid vaadata, siis kasv oli mahult stabiilne ja sarnane sektori keskmisega ehk 15,6 MEURi. Protsentuaalselt moodustab see aga väikseima numbri viimase seitse aasta jooksul. Kui vaadata näiteks ajavahemikku 2011. aastast, siis on puitmajasektori kasv olnud keskmiselt 5-10% aastas ning keskmiselt 15 miljonit eurot aastas. Eranditena paistis silma 2015. aasta, kus väga suure hüppe tegi Rootsi turg, tänu millele suurenes kogu sektori eksport ka 28%. (andmed: Eurostat)

Just Rootsi ja Norra on puitmajatootjate jaoks endiselt peamised sihtriigid, kuid viimaseid andmeid arvestades, on mõlema riigi krooni kurss langenud ning prognoositakse ka mahtude vähenemist Norra turul. Eurotsooni riikides valmistatud ettevõtete toodete hind kliendile on sellega märkimisväärselt tõusnud ning meie konkurentsivõime võrreldes kohalike tootjatega vähenenud. Olukord sunnib ettevõtteid otsima alternatiivseid turge, et riske hajutada ja tulevikuperspektiivis jätkusuutlikult toimetada.

Puitehitus Prantsusmaal tõusuteel

Eesti puitmajatootjad on oma valdkonnas suurim puitmajade eksportöör Euroopas ning lai sihtriikide spekter hõlmab ka Prantsusmaad. Seega ei saa öelda, et Prantsusmaa oleks Eesti puitmajatootjatele täiesti avastamata turg. Statistikaameti 2017.a andmetel eksportisid Eesti tootjad puitmaju sinna üle 17,4 MEURi, mis andis Prantsusmaale ekspordi sihtriikide tabelis 7. positsiooni (Norra, Rootsi, Saksamaa jt järel).

Eesti tootjate jaoks kõrgest positsioonist vaatamata on Prantsusmaa ehitustraditsioon endiselt kivipõhine ja puidust hoonete ehitamise trend visa kasvama. Samas on näha entusiasmi puidu kui ehitusmaterjali propageerimisel ning rahvusvahelise koostöö edendamisel. Tundub, et murdepunkt on lähenemas: riiklikul tasandil on puitmajade ehitamine olnud üks prioriteetidest juba ca 10 aastat ning loodetakse teistele puitmaju soosivatele riikidele järele jõuda. Postiivsele trendile aitavad kaasa riiklikud meetmed, uued keskkonna- ja energiatõhususe nõuded ning tõusev teadlikkus. Viimastel aastatel on allkirjastatud muljetavaldav hulk projekte uute puidust kõrghoonete ehitamiseks, kusjuures puidust ehitatavaid suuremahulisi projekte on pea kõigil suurematel prantsuse linnadel.

Loe edasi ja vaata pilte puitmajaliidu lehelt.

0Shares