Puittoodete eksport tegi kõigi aegade rekordi

eramets, rmk, paberipuit

Eelmisel aastal ületas puidu ja puittoodete eksport esmakordselt kahe miljardi euro piiri ning võrreldes 2016. aastaga kasvas eksport 11 protsenti ning jõudis 2,12 miljardi euroni. Enim eksporditi puidust kokkupandavaid ehitisi, saematerjali ja ehitusdetaile. Valdkonna import oli 2017. aastal 687 miljonit eurot, teatas Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit.

Liidu tegevjuhi Henrik Välja sõnul näitab ekspordi kasv, et välispartnerid hindavad Eesti puittooteid. “Eesti puittooted konkureerivad maailmas väga edukalt selliste riikidega nagu Saksamaa, Austria, Rootsi ja Soome. Oleme paarikümne aastaga ehitanud üles valdkonna, kus oleme maailmas juhtivate tootjate ja arendajate seas,” sõnas Välja.

Ta lisab, et Eesti on ekspordimahtude arvestuses olnud aastaid Euroopa suurim puitmajade eksportöör.

Norrasse 14korruselise puidust korruselamu ehitanud Kodumaja ASi juhataja Andrus Leppiku sõnul on Eesti puitmajade ekspordivõimekus tõesti märkimisväärne. “Eestis valmistatud puitmaju eksporditakse kõige enam Skandinaaviasse, kelle enda puidutööstus on samuti kõrgelt arenenud. Eksport neisse riikidesse on Eesti ettevõtetele suur tunnustus,” lisas Leppik.
Eesti suurimad puidu ja puittoodete sihtriigid on Skandinaavia maad, samuti Suurbritannia ja Saksamaa. Peamiste impordipartneritena kerkivad esile Skandinaavia maad, Venemaa ning Baltimaad. Olulisemateks impordiartikliteks on saematerjal, paber, papp ning puitmööbel ja selle osad. Sektoril tervikuna oli 2017. aastal positiivne kaubandusbilanss koguni 1,43 miljardit eurot.

Metsa- ja puidutööstus on lisaks Eesti ekspordi edendamisele ka märkimisväärne tööandja: sektori tööhõive moodustab 6% kogutööhõivest, andes tööd peamiselt tõmbekeskustest väljaspool asuvates maapiirkondades.

0Shares