Rahvusparkide vanad kuusikud on üraskitele alla vandumas

Arutelud selle üle, kas üraskirüüstes on süüdi halb metsamajandamine või liigne looduskaitse, ei vaibu. Üraskil pole aga sooja ega külma sellest, kas ta elab looduskaitsealal või majandusmetsas, kirjutab tänane Maaleht.

Tõus drooniga Karula metsa kohale Arukülä Suursoo lähistel andis üsna sarnase pildi, millest septembri alguses sai Rally Estonia Otepää kiiruskatsetel teleülekande vahendusel osa nii mõnigi rallihuviline. Nimelt torkas Otepää looduspargis lisaks võidukihutamisele silma ka hulganisti surnud, aga veel püsti püsivaid kuuski.
Kes on viimastel aastatel sattunud Karula rahvuspargi metsades ringi liikuma, sellele on ilmselt silma hakanud ka nelja aasta taguses tormis murdunud puud ja üha ulatuslikumalt kuivama hakanud, ent veel püsti püsivad suured kuused. Viimati mainitutest osa on siiski juba ka maha langenud.

Sel suvel tegi maa-amet keskkonnaameti tellimusel Karula rahvuspargi ja Otepää looduspargi aladel ning nendega piirnevatel aladel värsked aerofotod. Selle eesmärk on kaardistada ja analüüsida üraskite levikut nende alade ümbruses, kus 2016. aasta tormi järel sihtkaitsevööndis tormimurdu ei koristatud ja üraskikoldeid ei likvideerita.

Koiva tormile järgnenud üraskikahjude levikut ja laienemist uurib ka Eesti Maaülikool.

Loe artikli täisteksti Maalehest.

0Shares