Raiesportlased langetavad maamessil pealtvaatajate ees 12-meetriseid maste

Raiesport

Raiespordi hooaeg algab sel nädalavahetusel traditsiooniliselt Tartus maamessil, kus võistlusel Kevadkarikas selgitavad Eesti, Läti, Leedu ja Soome parimad tegijad kolmeosalise sarja esimese etapi parimad.

Võistlust korraldab Eesti Metsaselts, mille eestvedaja Mart Kelgu sõnul on 28. korda toimuv Kevadkarikas oodatud sündmus nii Eesti kui naaberriikide võistlejatele, sest pärast pikemat talvepausi saab oma oskused pealtvaatajate ees taas proovile panna.

„Raiesport on pealtvaatajatele efektne jälgida, sest laaste sõna otseses mõttes lendab. Vaatemängu kõrval on võistluste suurem siht juurutada ohutuid ja mõistlikke töövõtteid, et saega tegutsemine oleks võimalikult turvaline nii inimestele kui loodusele,“ märkis Kelk. „Just praegusel kevadisel ajal kasvab inimeste aktiivsus kodude ja maakohtade aedades ning enne sae kättevõtmist tasub meelde tuletada ja üle vaadata põhitõed alates sae õigest hooldamisest puu langetamiseni.“

Raiesport algab maamessil neljapäeval, 21. aprillil kell 10, mil selguvad kiiremad ja osavamad noorendike hooldajad. Võistluse tarvis on ette valmistatud simuleeritud kuusenoorendik messi pealaval. Võisteldakse kolmel alal: saeketta vahetus, kuusenoorendiku simulatsioon ja langetamine. Noorendiku hooldus on meie metsades väga oluline, seetõttu on imitatsiooniks üles seatud tehisnoorendik, mida võsasaega tuleb võistlejatel aja ja täpsuse peale harvendama hakata.

Reedel asuvad võistlustulle mootorsaega raiesportlased ning päeva naelaks on 12-meetrise masti täppislangetamine pealtvaatajate ees, et imiteerida muidu metsas toimuvat puu langetamist. Võistlus annab pealtvaatajale aimu puu langetamiseks vajalikust täpsusest ja oskustest ning võistlusmomendi loovast kiirusest.

Puude langetamiseks tasub maamessil kohal olla juba varakult, sest võistlus algab kell 9.30. Esimesel võistluspäeval peetakse ka võistkondlik teatevõistlus algusega kell 15.30.

Laupäeval toimuvad teised alad nagu laasimine, saeketi vahetus, täpsussaagimine ja kombineeritud järkamine. Võistluspäev algab juba kell 9.00 hommikul.

Kutsehariduse edendamine ja kutseõppe propageerimine on raievõistlustel kesksel kohal. Lisaks kindlasti ka ohutud töövõtted ja praktilised teadmised. Seetõttu on võistluste korraldamiseks partneriks Luua Metsanduskool. Võistlusi aitab rahastada Keskkonnainvesteeringute Keskus. Võistlustel kasutatav puitmaterjal pärineb PEFC sertifitseeritud Luua metskonnast.

Lisainfot leiab Eesti raiespordi kodulehelt ja võistluste täpse ajakava maamessi kodulehelt.

0Shares