Rekordilise osalejate arvuga raievõistluste etapp pakkus hulgaliselt pinget

Jarro Mihkelson

Reedel ja laupäeval Maamessi raames toimunud raievõistluste xCUT CUP esimese etapi Kevadkarikas 2019 võitis 1619 punktiga Läti koondise esindaja Gatis Brencis. Eestlaste parim oli teiseks tulnud kahekordne Eesti meister Anto Laas võistkonnast STIHL. Kokku võttis võistlustest sel aastal osa 46 raiesportlast, kirjutab ERR.

Võistlused algasid reedel, kui esimese alana oli kavas puude langetamine. Kahel mehel õnnestus koguda maksimum tulemus ehk 660 punkti. Need olid juunioride arvestuses võistlev Peeter Mitt võistkonnast Turbo Team ja proffide arvestusse kuuluv Marko Pohlak võistkonnast Team 2020. Parima välisvõistlejana sai 659 punktiga kolmanda tulemuse Läti koondise esindaja Gatis Brencis.

Teisel päeval jätkusid võistlused saeketivahetuse, täpsussaagimise, kombineeritud järkamise ja laasimisega. Brencisele tõi edu tugev “lõpuspurt”, kui ta võttis nii täpsussaagimise kui laasimise alavõidud. Pärast avapäeva 18. kohal olnud Laas tegi küll tugeva teise päeva, kuid jäi kokkuvõttes siiski lõunanaabril alla kolme punktiga. Kolmas koht läks Leedu koondise esindajale Gediminas Stasiunasele, kes kaotas Laasile ühe punktiga.

Anto Laasi sõnul on ta tulemusega ülimalt rahul, kuid veidi jäävad kripeldama kolm punkti, mis lahutasid teda võidust. “Tegin oma võistlust tasaselt, aga targu,” kommenteerib Laas. “Tegin tugevad viis ala, aga otsustavaks sai puu langetamine, kus mast kukkus küll tiku peale, aga keeras maapinnal tikust 23 cm kaugusele.”

Järgmiseks võistluseks on Laasil raievõistluste teine etapp Türil. “Konkurents saab seal kõva olema, aga eesmärk on kindlasti kolme hulka jõuda,” ütleb raiesportlane.

Võistluste peakorraldaja Mart Kelgu sõnul juhtub raievõistlustel aeg-ajalt ikka, et võit rändab Eestist välja. “Seda juhtub umbes pooltel kordadel meie võistlustel. Põhjuseks on see, et tipp on väga tihe. Seda, et esimesi kohti jäävad lahutama üksikud punktid, on üsna tavaline,” lisab Kelk. “Kokkuvõttes peab ütlema, et tubli hooaja algus, aga kuna hooaeg on pikk, siis vormikõver sätitakse ilmselt nii, et tipptulemused tehakse Eesti meistrivõistlustel Rakveres, 24. augustil.”

Juunioride arvestuses oli 1534 punktiga parim Peeter Mitt. Talle järgnesid Ralf Elfenbein (1491 punkti) ning Aleksander Palu (1474 punkti).

Kuna esmakordselt olid võistlemas kolm naist, langes neile ka suurem tähelepanu. Teisele päevale läks neist liidrina Karina Riive, kelle 621 punkti puude langetamisel andis talle üldarvestuses 23. koha. Naistest oli teine üldarvestuses 30. koha saanud Reet Kullerkupp (594 punkti) ning kolmas oli Julija Kekiševa, kes sai 34. koha (553 punkti). Riivele said teisel päeval saatuslikuks täpsussaagmises saadud miinuspunktid alusplaati saagimise eest. Kokkuvõttes andsid 1240 punkti talle üldarvestuses 36. koha. Naiste võitjaks tuli Reet Kullerkupp, kes lõpetas võistluse 1325 punkti ja 31. kohaga. Julija Kekiševa lõpptulemuseks jäi 704 punktiga 44. koht.

Raievõistluste sari xCUT CUP 2019 jätkub 18. mail Türi lillelaadal, kus toimub sarja teine etapp TOP 10.