Robot mõõdab metsa ja inimesed jagelevad

erametsakeskus, eramets, droon

Viimatisel metsanduse visioonikonverentsil kõlas, et usaldust metsanduse suhtes me ühiskonnas aina täpsemate mõõtmisandmetega ei taasta, kirjutab Maa Elu.

Seoses uute digitaalsete lahendustega muutuvad metsa kohta kogutavad andmed aina täpsemaks. Visioonikonverentsil sai ülevaate, mis neist kasutusel on. Koos mõttekäikudega, kuidas tulevikus võib tõepoolest olla võimalik, et metsamasinajuht istub kontoris ja juhib sealt masinat, mis metsas töötab. Ühe ettekande pealkiri kajastas olevikku – metsa mõõtmine metsa minemata.

Kui piltlikult öelda, käib juba praegu Eestis n-ö metsapildi jäädvustamine kolmemõõtmelisse punktipilve. Ja puidutöötlejate väravais on mõõtmisseadmeid, mis palgivõi puistematerjalikoorma suudavad kiirelt ja täpselt üle mõõta ning kahe minuti vältel esitada andmed, mis vormistatud nii, et need saab kohe kuhugi arvutisse või nutiseadmesse edasi saata.

Konverentsil arutati, kas niisugune kiire metsa mõõtmise lahenduste areng ja palju täpsemad andmed võiksid aidata kaasa sellele, et Eesti ühiskonnas taastuks usaldus metsanduse suhtes. Enamasti sellesse ei usutud. Leiti, et robotid teevad metsanduses töö lihtsamaks, aga avalikkuse teavitamine sellest ei pruugi kusagile viia – kui usaldamatus on õhus, ei usuta mis tahes andmeid. Pakuti, et pigem ei tasu avalikkust paljude täpsete metsaarvudega üle külvata.

Jõuti sinna, et praegune usaldamatus on täielikult inimeste endi omavaheline asi, mis n-ö robotitesse ei puutu. Sedagi kuulis, et vastuolu, mis metsanduse pinnalt esile on tulnud, on tegelikult vastuolu religiooni ja ratsionaalse mõtlemise vahel.

Loe pikemalt Maa Elust.

0Shares