KIK tõi Arvamusfestivalil fookusesse tulevikumetsa teema

Arvamusfestivali esimesel päeval korraldas KIK metsa alal arutelu teemal “Milliseid tulevikumetsi peaksime täna rajama?”, milles otsisime vastuseid küsimustele kuidas mõjutavad kliimamuutused istutatavate puude valikut, kui pika vaatega üldse peaks metsaomanik otsuseid tegema ja milline näeb meie mets välja järgmisel sajandil? 

Arutelus osalesid Keskkonnainvesteeringute Keskuse metsaosakonna juht Gunnar Reinapu, Meelis Seedre (Kliimaministeerium), Kadri-Aija Viik (Ühinenud Metsaomanikud MTÜ), Tõnu Juhanson (erametsaomanik), Marek Metslaid (Eesti Maaülikool). Suur aitäh kõigile vestlusringis osalejatele oma vaatenurkade avamise ja huvitavate mõtete eest. Samuti täname kõiki pealtvaatajaid, kes tulid kuulama ja kaasa mõtlema!

Nagu arutelu jooksul korduvalt tõdeti, siis metsanduses selgub see, kellel oli õigus, enamasti alles pika aja pärast. Mõnikord lausa sajandite pärast. Kuid selge on see, et kliimamuutused on kohal ja me tunnetame selle mõjusid metsas teravamalt kui varem – meie metsi räsivad sagedamini väga tugevad tuuled; sagenenud põudade tõttu hukkub istutusi varasemast enam; pehmete talvedega pinnas ei külmu ning kõigi häiringute taustal oleme jõudnud olukorda, kus üraskirüüsted kuusikutes on muutunud massiliseks.

Arutelus osalejad tõdesid, et Eestis ennast sajandeid tõestanud puuliigid ei kao kindlasti veel kuhugi, kuid mingi nihe taimede ja hooldusvõtete osas peab kindlasti toimuma. Meil Eestis on heal tasemel metsateadus, mis pidevalt uurib ja katsetab, kuidas erinevad liigid Eesti oludes hakkama saavad, kuid arutelus tõdeti üksmeelselt, et ka metsaomanikud võiksid oma metsades julgemalt katsetada. Nii saame teadlaste ja praktikute kogemusi jagades jõuda parima tarkuseni selleks ajaks, kui muudatused juba vältimatud on.

Kindlasti aga tuleks juba praegu uuele metsapõlvele alust pannes mõelda läbi kuidas tulevikku vaatavalt rajada senisest tuule- ja põuakindlamaid puistuid.

Arutelu juhtis kommunikatsiooniekspert Urmas Vaino.

11. ja 12. augustil toimus Paides järjekorras juba üheteistkümnes Arvamusfestival, kus leidis aset ligi 150 arutelu, lisaks hulganisti töötubasid, kontserte ja muid kultuurisündmusi. Tänavu kutsus RMK Arvamusfestivali raames esmakordselt ellu eraldi metsaala, kus toimus kahe päeva jooksul palju põnevaid metsandusteemalisi arutelusid.

Vaata kogu pildigaleriid SIIT (fotograaf: Tarmo Mikussaar).

0Shares