SEB: majanduse vedur on endiselt puidutööstus

POSTIMEES.EE:

Eesti tööstustoodangu kasvu peamiseks veduriks on juba aastaid olnud puidutööstus, mis esimeses kvartalis suurenes lausa 12 protsenti , kirjutab SEB nädalakommentaaris majandusanalüütik Mihkel Nestor.Tööstusettevõtete tootmismaht on selle aasta kolme esimese kuu vältel oluliselt suurenenud. Kasvu veavad puidu- ja metallitööstus, kuid nõudluse tõus on laiapõhjaline ning enamusel tegevusaladest on toodang suurenenud koguni kahekohalise protsendi võrra.

Aasta on alanud tööstussektori jaoks väga edukalt.

Tööstus­toodang on suurenenud mullusega võrreldes koguni 13 protsenti, seejuures 11 protsenti  töötlevas tööstuses. Viimati oli tööstustoodangu kasv sellest püsivalt kiirem 2011. aastal. Seejuures on nõudluse kasv olnud laiapõhjaline.

Esimeses kvartalis oli sisuliselt vaid üks suur tööstus­haru, kus tootmismaht vähenes – elektroonika. Enam kui pooltes tööstusharudes oli toodangu kasv lausa kahekohaline. Nõudluse kasvu on põhjustanud mitme soodsa asjaolu kokkulangemine. Ehk kõige olulisem neist on üldine majanduskliima paranemine Euroopas, mis soosib Eesti ekspordikeskset tööstust.

Majanduse vedur on puidutööstus

Konkreetsetest tööstusharudest on juba aastaid olnud kasvu peamine eestvedaja puidutööstus. Tänavu esimeses kvartalis suurenes haru toodang 12 protsenti, olles sellega suurim panustaja tööstus­toodangu kasvu.

Puidutööstuse tähtsus on läbi aastate järjepidevalt suurenenud ja hakkab küündima juba ligi viiendikuni kogu töötleva tööstuse toodangust. Sektorit on viimastel aastatel soosinud hoogne ehitustegevus Põhjamaade turgudel, kuhu läheb valdav osa puiduettevõtete ekspordist.

Loe täismahus artiklit Postimehe veebist.

 
0Shares