Seenenäitus ootab 150 seeneliigi ning seeneussidega tutvuma

15.-24. septembril on Eesti Loodusmuuseumi hoovis avatud sügisene seenenäitus, mis sel korral kannab juubelihõngulist järjekorranumbrit 55. Kümme päeva kestval väljapanekul on eksponeeritud nii söödavad, mittesöödavad, tinglikult söödavad kui ka mürgised seeneliigid.

Eestist on leitud üle 7000 seeneliigi, millest inimestele söödavatena on määratletud ligi 400 liiki. Seenekorvi ja söögilauale ei tohiks aga sattuda umbes 200 suuremal või vähemal määral mürgist liiki, mille välimus ja lõhn nende mürgisele olemusele ei viita. Suhu pista vaid see seen, mida kindlalt tunned! Loodusmuuseumi hoovi üles pandud näitus annab ülevaate söödavatest ja söögiks kõlbmatutest seentest ning juhib tähelepanu sellele, kuidas ära tunda surmavalt mürgised seened. Aimu saab nii seeneriigi mitmekesisusest kui ka seeneliikide eristamistunnustest.

Lisaks seenerikkuse tutvustamisele on selle aastasel seenenäitusel luubi all inimeste konkurendid seeneroale – kes on „seeneussid“, miks neid seentest leiab ning kas ussitanud seen tasub endaga metsast kaasa tuua või mitte. Selle aastane fookus aitab muu hulgas vastuse leida küsimustele:

  • Kas ussitanud seent võib süüa?
  • Kui ussidele kõlbab, kas siis järelikult kõlbab ka mulle?
  • Miks on kukeseened harva ussitanud?

Et rikkalikus seenemaailmas paremini orienteeruda, on kõik külastajad oodatud näitusele kaasa võtma nii oma määramist vajavad seened kui ka lihtsalt huvipakkuvad küsimused. Nii nagu ka varasemalt, annavad seene-küsimustele vastuseid konsultandid, kelle leiad näituselt kõikidel selle lahtioleku aegadel. Kui soovid aga anda panuse meie hoovi rajatud seenemaailma rikastamisesse, too oma seeneleiud meile ning esinduslikud kübarakandjad paneme näituselaudadele kõigile uudistamiseks välja. Põnevamatele eksemplaridele lisame soovi korral ka tooja nime ja seene leidmisloo.

Lisaks näituse uudistamisele ootame kõiki osa võtma ka mitmetest seenenäituse raames toimuvatest eriüritustest:

  • Nädalavahetuse seeneringkäigud – 16., 17., 23. ja 24. septembril kell 11, 13 ja 15 toimuvad seenenäitusel lühituurid, kus väljapanekut tutvustab seenespetsialist. Ringkäikudega on ühinema oodatud kõik huvilised – astu aga julgelt ligi!
  • Seikluslik seenejaht – Laupäeviti ja pühapäeviti, 16., 17., 23. ja 24. septembril, kell 11, 12, 13, 14 ja 15 ootame väikesi näitusekülastajaid seenejahile. Seenejahi meeleolukasse programmi mahub nii seenekorjamise laulust inspireeritud laulmine ja näitlemine kui ka fantaasiarikaste seenepiltide joonistamine ja värvimine.
  • Seeneraamat – milline ja miks? – Milline on väärt seeneraamat? Kuidas teha valik selle kõige parema ja targema seeneraamatu kasuks? Miks annavad eri seeneraamatud erinevat infot seente söödavuse kohta? Erinevaid seeneteatmikke aitab kaardistada ja analüüsida mükoloog Veiko Kastanje. Tule kuulama 17. ja 24. september kell 12 ja 14.
  • Nädalavahetuse välkkohvik – Seenenäituse raames saab laupäeviti ja pühapäeviti loodusmuuseumi hoovis keha ja vaimu puhata pop-up kohvikus, mille menüü eest kannavad hoolt särasilmsed loodusmuuseumi töötajad.
  • Õhtused seenetuurid – Kui soovid seenemaailmaga tuttavaks saada vaid oma sõprade-tuttavate seltsis, telli õhtune eriprogramm! Näituse ajal, 17., 19., 21. ja 23. septembril, kell 18-21 pakume väiksematele gruppidele võimalust seenenäitusel vaid oma seltskonnaga ringi uudistada. Programm sisaldab kuraatoriga ringkäiku seenenäitusel ning soovi korral kaasa võetud seente tuvastamist ja tutvustamist. Lisaks on võimalik vanalinna „seenemetsas“ enda kaasa võetud piknikukorviga pikniku pidada. 1 tunnise programmi tasu 15 inimesele on 100€.  Lisainfo saamiseks ja registreerimiseks kirjuta kadi.maldur@loodusmuuseum.ee või helista tel 56358711.
  • Öökulli akadeemiad – Seeneteemad on fookuses ka mitmetes septembrikuistes Öökulli akadeemia loengutes. 7. septembril kell 18 on külas Margit Härma, kes räägib eesti seentest ja nende tarvitamisest söögiks. 14. septembril kell 18 uurime koos Sergei Põlmega seda, millised seened kasvavad Iraanist Paapua Uus-Guineani. 21. septembri akadeemias viib seenenäituse kuraator Marja-Liisa Kämärä meid kuraatorituurile seenenäitusel.
  • Venekeelne loeng – Lisaks eestikeelsetele loengutele toimub 22. septembril kell 18 ka venekeelne teemaõhtu, kus seeneteemadel räägib Eesti Loodusmuuseumi bioloog Jekaterina Pesotski.

55. seente väljapaneku raames saab 15. septembrist alates loodusmuuseumi trepigaleriis vaadata ka valikut Eesti Loodusmuuseumi seenenäituste plakatitest läbi ajaloo. Väljas on valik huvitavamaid ja kelmikamaid postreid, millest vanim reklaamis seenenäitust aastal 1947.

Seenenäitus on Eesti Loodusmuuseumis, Tallinna vanalinnas aadressil Lai 29a, avatud 15.-24. september, E-P 10.00-18.00, N 10.00-19.00.

0Shares