Selguvad aasta keskkonnateod

eramets-metsauhistu-taimed-metsa istutamine

BNS teatel kuulutatakse neljapäeval välja konkursi Aasta Keskkonnategu ja Aasta Keskkonnasõbralik Ettevõte võitjad. Tiitlid annab üle Balti jaamas toimuval pidulikul üritusel üle keskkonnaminister Siim Kiisler.

Keskkonnateo auhinnale kandideeris tänavusel konkursil üheksa kandidaati. Projektide hulgas oli nii otseselt keskkonnaseisundi parandamisele kui ka keskkonnateadlikkuse suurendamisele suunatud ettevõtmisi. Keskkonnateo auhinna võitja saab preemiaks 5000 eurot.

Neljapäeval antakse välja ka Keskkonnasõbraliku ettevõtte tiitel  ning lisaks pälvib üks ettevõte konkursi üldvõidu ja võimaluse suurendada Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel ettevõtte keskkonnatulemuslikkust 35 000 euro piires. Samuti tunnustatakse galal  konkursil rahva lemmikuks valitud aasta keskkonnategu ja keskkonnasõbralikku ettevõtet.

Konkursile esitati ka metsaühistute taimehanked

Aasta keskkonnateo kandidaadiks oli esitatud ka Keskühistu Eramets korraldatud metsaühistute metsataimede ühishanked.

Ühishanke korraldamise ajendiks oli peamiselt avajuursete kuusetaimede nappus kohalikul turul ning metsaühistute soov olla oma liikmetele abiks metsade uuendamisel, et tööd saaks tehtud kvaliteetselt ja õigeaegselt.

Taimede ühishange on eelkõige suunatud metsaühistutesse kuuluvatele erametsaomanikele, keda praeguse seisuga on ca 10 000 inimest ja kellele kuulub üle 400 000 ha Eesti erametsadest. Metsaühistuga liituma ja ühistegevuses osalema on oodatud kõik ca 112 000 Eesti erametsaomanikku.

Ühishanke kaudsem mõju keskkonnale on erametsaomanike seas järjest süvenev arusaam, et metsauuendustöödel on väga oluline roll metsa eluringis. Seda kinnitavad ka aasta-aastalt kasvavad metsauuenduse mahud erametsades. Metsaistutamisel on ka oluline kultuuriline väärtus – sageli viiakse metsaistutustööd ellu koos pere ja tuttavatega. Nii tekib ka noorematel põlvkondadel tihedam side metsa ja loodusega.

Ühishanke tulemusena istutatakse igal aastal Eesti metsadesse ca 2 500 000 kuni 3 000 000 uut taime ehk uuendatakse ca 1000-1500 ha metsamaad.

0Shares