Sügisene metsaistutus kogub üha enam populaarsust

Kui teave kevadisest metsaistutusest on juba laialt levinud ning aprillis-mais pannakse mulda miljoneid taimi, siis visalt, kuid järjepidevalt levib teadmine, et uue metsa rajamisega võib alustada ka sügisperioodil. Erametsaomanikul on võimalik istutamiseks ka toetust taotleda.

Keskühistu Eramets, kes pakub taimede tellimise võimalust kõigile metsaühistutele, kogub tellimusi augustikuu lõpuni, kuid ühistu tegevjuhi Priit Jõeääre sõnul võib hinnanguliselt öelda, et sügisel saab nende vahendusel mulda ligi 500 000 taime, millest lõviosa moodustavad avajuursed kuusetaimed ja postikuused, ent tellitud on ka männi potitaimi. „Istutusmahud kevadega on siiski tagasihoidlikud – aasta alguses osteti nelja miljoni taime ringi,“ märkis Jõeäär.

Istutusaeg on lühike

Tegevjuhi jutu järgi on sügisene istutamine aina enam levinud, kuna viimastel aastatel on kevadine istutusperiood kuivade ilmade tõttu suhteliselt lühikeseks jäänud ning metsaühistud isegi on teadlikkuse tõstmisel ning müütide murdmisel kõvasti tööd teinud.

Eesti suurima metsaühistu, Ühinenud Metsaomanikud metsakasvataja Risto Susi selgitusel on septembris taimede mulda panemisel oma plussid: sügisel on muld niiske ja kuivamisoht minimaalne, taim alustab kevadel kiiremini kasvu ja saab rutem üle istutusstressist. Ka tööjõudu on lihtsam leida, kuna mahud on väiksemad. Samas peab silmas pidama, et istutamise aeg on piiratud, sest taim peab olema kasvu lõpetanud ja jõudnud juurduda enne külmade saabumist – muidu võib puu külmaga mullast välja kerkida ning hukkuda.

Kui potitaimed on Eesti päritolu, siis avajuurseid taimi võidakse vajadusel juurde tellida ka Leedust. Metsaühistu kaudu taimi tellides saab erametsaomanik reeglina parema hinna, kuna ühistu koondab väikesed kogused üheks suureks tellimuseks. Samuti pööratakse rõhku taimede kvaliteedile, et tagada jätkusuutlik metsapõlv. Et ühistute jaotuspunktid paiknevad üle riigi, on metsaomanikele tagatud ka lihtsam tarne.
„Taimede ost on ainult üks pika teekonna väga oluline osa. Lisaks saab ühistust alati nõu edaspidiseks nii taimede istutuseelse hoidmise, istutamise, istutustööde korraldamise ja edaspidise hooldamise kohta,“ tõi Susi veel ühe ühistu plussi välja.

Taotle toetust

Detsembri alguseni saab Erametsakeskuselt taotleda metsa uuendamise toetust, kuhu alla kuulub ka metsataimede soetamine ja istutamine. Toetus on suureks abiks just väikemetsaomanikule, kes sageli teebki vajalikud tööd ise. Ka toetuse ettevalmistamisel saab abi kohalikust metsaühistust.

Erametsakeskuse toetuste üksuse juhi Maris Tõnuri sõnul näitab viimaste aastate statistika, et toetuse taotlejate arv on tõusutrendis. Enim on taotlejaid füüsiliste isikute hulgas, kuid toetust saavad küsida ka FIEd ning juriidilised isikud. Mullu küsiti sügiseses taotlusvoorus metsa istutamiseks toetust pea 350 000 euro eest.

Metsa uuendamise toetuse kohta loe lisa toetuse lehelt: www.eramets.ee/toetused/metsa-uuendamise-toetus/

Metsaühistute kontaktid leiad: www.eramets.ee/metsauhistud/ 

0Shares