Suurbritannias vahetati parimaid praktikaid

Pilt puudub

22-23. mail käisid SA Erametsakeskuse ja metsaühistute esindajad tutvumas Inglismaa erametsandusega. Osalesid Erametsakeskusest Jaanus Aun ja Kaiko Kell, Põhja-Eesti Metsaühistust Margus Paesalu ning Põlvamaa Metsaomanike Seltsist Erki Vinni.

Reis toimus täiskasvanuhariduse programmi Grundtvig raames, mille eesmärk on parimate praktikate jagamine nõustamissüsteemis ja meetodites. Rahvusvahelises projektis osalevad Soome, Suurbritannia ja Itaalia ning juhtpartnerina Eesti.

Külastati Exeteri ja Plymouth’i linnasid Edela-Inglismaal ning nende ümbrust. Esimene päev algas Brimpts’i tootmistalus, kuhu olid tulnud ettekandeid tegema  riigi- ja erametsanduse juhtivad isikud. Põgusalt tutvustati metsaomanike nõustamissüsteemi ja erametsanduse olukorda üldisemalt. Erametsad moodustavad koguni 83% Inglismaa metsade pindalast. Probleemid on aga meiega sarnased – palju passiivseid metsaomanikke ja raskused väikemetsaomanike puidu turustamisel. Lisaks on sealsed metsaühistud nõrgad ja pigem on tegemist asjaarmastajate klubidega, kui terviklikku teenust pakkuvate ettevõtmistega. Riigimetsade majandamisorganisatsioon (Forestry Commission) nõustab metsaomanikke toetuste ja seadusandluse küsimustes, metsamajandusalast nõuannet ja muid sellealaseid teenuseid pakuvad ennekõike eraettevõtjad. Käivitatud on mitmeid projekte metsaomanike aktiivsuse suurendamiseks. Riigimetsa majandamisorganisatsiooni tutvustuses oli tähelepanuväärne, et koguni kolmandiku käibest annab puhkamisvõimaluste müük. Rõhutati, et kuna riigimets täidab mitmeid ühiskonnale vajalikke funktsioone, ei peagi riigimetsa majandamisorganisatsioon olema majanduslikult isemajandav, vaid osa kuludest kaetakse riigieelarvest. Omateenitud vahendite osakaal on 70% iga-aastastest kulutustest.

Brimpts’i tootmistalu oli kogunemiskohaks seetõttu, et talu juht on käima tõmmanud väikese energiapuiduühistu. Piirkonnas on paarkümmend väiksemat puiduhakkekatelt, mida ühistu toorainega varustab. Tegevuses ollakse paljugi veel õppimisfaasis ja teadmisi otsitakse nii välisriikide kogemustest kui katsetatakse erinevaid võtteid ka ise. Selge suund on aga kohaliku taastuva kütuse osakaalu suurendamisele, kuna õli, söe ja muude mittekohalike energiaallikate kasutamine viib piirkonnast raha välja. Kohaliku puidu tarbimine energiamajanduses toetab piirkonna arengut.

Teine päev kulus peamiselt projektiga seotud tegevusteks. Projekti käigus valmib iga riigi metsaomanike nõustamise kohta olukorrakirjeldus ning juhtnööride kogumik. Järgmine kohtumine leiab aset septembris Soomes. Projekt lõppeb 2015. aasta juunis, selle käekäiguga on võimalik tutvuda erametsaportaalis aadressil https://www.eramets.ee/en/adfor/ (lehekülg on inglise keeles).

img_1900

Puiduhakke tootmisel on suurim väljakutse madala niiskusesisalduse saavutamine. Kuna vihma
sajab pidevalt, siis veetakse ka hakke tootmiseks vajalik ümarmaterjal katuse alla kuivama

img_19031

Linnastunud rahvarohkel Inglismaal on riigimetsas puhkamisvõimaluste müük piirkonniti
puude müügist olulisemgi teenus

0Shares