Taastuvenergia viib Eesti Euroopa parimate sekka

Mari-Liis Ahven (Eesti Taastuvenergia Koda):

Nii Eesti kui ka Euroopa taastuvenergia statistikale tuginedes on Eesti seni olnud küllaltki eeskujulik ELi liikmesriik – seda nii riikliku poliitika kui ka eraettevõtete järjest laiemalt levitud taastuvenergialahenduste toel, mis on oluliselt kaasa aidanud taastuvenergia tootmisele ja kasutamisele.

Üheks mugavamaks ja efektiivsemaks taas­tuvenergia allikaks võib pidada pelleteid, mis on tuntud ka kui saepuru- ja küttegraanulid. Eesti ettevõte AS Graanul Invest, kes te­gutseb metsanduse, bioenergeetika arenda­mise ja taastuvenergia tootmisega, on praeguseks arenenud Baltimaade suurimaks puidugraanulite tootjaks, olles ühtlasi tootmisma­hult Euroopas teine.

Praegu on Graanul Investi grupi tootmisvõimsus 830 000 tonni pelleteid aastas, kuid selle aasta lõpus, mil Võrumaale peaks valmi­ma uus pelletitehas, suureneb tootmismaht ca 220 000 tonni võrra.

2013. aastal tootsid ASi Graanul Invest ette­võtted Balti riikides kokku 749 000 pelleteid, millest ca 15000 tonni müüakse Eesti kohali­kule tarbijale ja enamik – 734 000 tonni – eks­porditakse Euroopasse. Nii Eestis kui ka mu­jal Euroopas kasutatakse pelleteid laialda­selt nii kodudes soojatootmiseks kui ka suuremahulistest soojus- ja elektrienergia koostootmiseks.

ASi Graanul Invest tütarettevõtte ASi Pelletiküte juhatuse liikme Anders Andersoni sõnul suureneb kodumaine pelletite nõudlus kõige enam tööstuspelletite poolt. “Tööstuspelletitest soojatootmine on viimasel ajal teinud suu­re kasvu, mille põhjusteks võib lugeda fossiilse­te kütuste hinnatõusu, pelletite suhteliselt ma­dalat hinda, abimeetmeid, mis soodustavad pelletikatlamajade ehitust ja ka arusaama, et pelleteid kasutades säästame keskkonda ning et see annab soojatootmisettevõtetele pikaaja­lise soojusenergiahinna fikseerimise võimalu­se,” selgitas Anderson.

100% eestimaine energia. Küttegraanulid on eestimaised taastuvenergia lahendused, mil­lest saavad kasu nii tarbijad, tootjad kui ka ühis­kond laiemalt.

“Eestis toodab pelleteid kohalik ettevõte, kohalikust toorainest ning kasutades vaid koha­likku tööjõudu,” sõnas Anderson.

Pelletikütte lahenduse positiivsete külge­dena toob Pelletikütte juhatuse liige välja nii täielikult automatiseeritavuse, mille kasute­gur väiksemate katlamajade puhul on kuni 96%, ning ka asjaolu, et pelletiküttel töötavaid katlamaju saab ehitada ka Eestis toodetud katlaseadmetest.

“Suurte tööstuslike katlamajade puhul on võimalik fikseerida soojusenergia hind pika­ajaliselt, mis tähendab, et pelletitest toodetud soojusenergia hind on väga konkurentsivõi­meline,” selgitas Anderson. Ta lisas, et pelleteid kasutades on võimalik tarbida kodumaist taastuvenergiat algusest lõpuni ning see on kasu­lik nii Eesti keskkonnale kui ka sotsiaalmajan­duslikule arengule.

Selveri aastasest elektrienergia kogusest tu­leb 10% päikeseenergiast. Tartu Ringtee Selveri hoonele on paigaldatud päikesepaneelid ko­guvõimsusega 120 kW, mille toodetud elektri­energia tarbitakse täies mahus lokaalselt.

Kui võrrelda selle toidu- ja jaekaubandusketi hoone aastast elektritarbimise mahtu ja ise taastuvatest allikatest toodetavat energia­kogust, siis üle 10% energiast aastas tuleb taastuvatest energiaallikatest, kusjuures suvekuu­del, mil päikeseenergia tootmine on eriti efektiivne, moodustab ca 50% ööpäevasest elektri­energiast just päikeseenergia.

Ringtee Selveri hoone päikeseenergia elekt­rijaama prognoositav eluiga on 30 aastat ja jaa­ma tasuvusaeg on praeguste elektrihindade juures umbes 10 aastat. Samas iga väiksemgi elektrihinna tõus lühendab tasuvusaega veelgi.

Hoone omanikud Kaarsilla Kinnisvara OÜ­st otsustasid kasutada taastuvenergia lahendusi just seetõttu, et see võimaldab ise kujundada elukeskkonda ning vähendada ökoloogilise jalajälje suurust. Lisaks rääkis taastuvenergialahenduste kasuks ka ülejäänud maailma posi­tiivne taastuvenergiaalane tegutsemine ja või­malus ise kaasa rääkida puhtama energia kasu­tamisele Eestis, aidates seeläbi vähendada sõl­tuvust fossiilsetest kütustest.

Rene Tammist Eesti Taastuvenergia Kojast tõdeb, et tööstusettevõtete taastuvenergialahendustel on suur potentsiaal ning et need et­tevõtted, kes on juba asunud Eestis kasutama taastuvenergiat, säästavad lähiaastatel oluli­sel määral raha. “Paljudele tööstusettevõtetele on taastuvate allikate kasutuselevõtmine elu­liselt tähtis, sellest sõltuvad sajad töökohad,” sõnas Tammist.

Taust

Taastuvenergia tootmine ületab eesmärki

Kuigi 2013. aasta taastuvenergia toodang Eestis langes, ületas selle osakaal kogutaebimise suhtes riigikogu menetluses oleva elektrituruseaduse muudatuse seletuskir­jas toodud eesmärki 11,3%, küündides 2014. aastaks juba 12,0%ni. 2013. aastal moodustas taastuvenergia Eesti elektrienergia kogutarbimisest 12,6%. Kokku toodeti taastuvenergiat 1,15 teravatt-tundi. Seejuures andis 46% taastuvenergia kogutoodangust tuuleenergia, mille too­dang võrreldes 2012. aastaga kasvas 18% ehk 80 gigavatt-tundi – seda eelkõige tänu kahele lisandunud tuulepargile. Biomassist – gaasist ja prügist toodetud energiale maksti 2013. aastal toetust 30,1 miljonit eurot ehk ca 17 miljonit vähem kui aasta varem. Tuuleenergiale makstud toe­tussummad suurenesid aasta lõikes 61% 21,9 miljoni euroni. Lisaks kasvasid eelmisel aastal järsult ka päikeseenergia eest maks­tud toetuste summad, kuigi toetuse kogu­maht oli veel suhteliselt marginaalne.

0Shares