Tarmekol valmib suvel uus tehas

vineer

Luunja vallas Lohkva külas mööblit, spooni ja vineeri ning painutatud vineerist detaile ja mööbliesemeid valmistaval Tarmekol hakkas ruumist puudu jääma. Nii sõlmiti läinud aasta lõpus leping osaühinguga Embach Ehitus, mis lõi detsembris kopa maasse. Nüüd hakkab uus tehas katuse alla jõudma, kirjutab Tartu Postimees.

Uude tehasesse kolib painutatud vineerist mööblidetaile ja mööblit tootev OÜ Tarmeko LPD, selgitas Tarmeko Grupi üks juht Jaak Nigul. Praegusesse tootmishoonesse jääb spooni ja vineeri valmistav AS Tarmeko Spoon. OÜ Tarmeko Pehmemööbel kasutab ligi 5000 ruutmeetrit eraldi hoones.

Ehitatav tehas koos kontori- ning riietusruumidega võtab enda alla 5500 ruutmeetrit. «Uus tehas tuleb hoopis teistsugune kui praegune, seal on kasvamiseks ruumi,» märkis Jaak Nigul. «Ostame sinna lisaks uue pressi ja automatiseerime paljud tööd. Töötajate arv väheneb veidi.» Mullu teisel poolaastal oli ettevõttes tootmises töötavate meeste-naiste keskmine palk 1100 eurot.

Tarmeko Grupi emafirma Tarmeko KV tegeleb kinnisvarahaldusega ning kui vaadata näiteks Võru ja Sõbra tänaval ettevõttele kuuluvaid endisi suuri tootmishooneid, mis on ümber ehitatud ja renditud kaupmeestele, võiks arvata, et tootmine on teisejärguline. «Ei, peamine on ikka tootmine,» kinnitas Jaak Nigul. «Spooni ja vineeri tegemisest tuleb pool meie tootmise käibest, teise poole annab painutatud vineerist mööbel ja pehme mööbel.» Eelmisel aastal oli Tarmeko Grupi tootmisettevõtete kogukäive 16,5 miljonit eurot ja kasum üle miljoni euro.

Piiri taga on juba eelmise aasta lõpust nõudluse langust tunda, kuid meie oleme nišitegija, me ei võistle suurtega. Elame ka selle languse üle, ütles Tarmeko Grupi üks juht Jaak Nigul.

«Pehme mööbel on raske ala,» märkis Jaak Nigul. «Igaüks võib vanas laudas seda tegema hakata, pehme mööbli tootjaid on palju.» Seevastu spooni ning liimitud-painutatud mööbli tootmine nõuab rohkem kogemusi ja raha, seadmed on kallid, tehnoloogia keeruline ning hea tulemuse saamiseks tuleb palju katsetada. Nii ongi Eestis koos Tarmeko LPDga vaid kolm painutatud vineerist mööbli ja selle detailide tootjat.

Tarmeko LPD ja Tarmeko Spooni toodangust lõviosa, ligi 80 protsenti läheb piiri taha, sihtriike on 38. «Teeme välismaistele tippfirmadele kõige keerulisemaid mööbliosi, painutatud vineerist detaile,» ütles Jaak Nigul. «Neid tellivad disainerimööbli firmad – nemad panevad detailidest toote kokku ning saadavad selle siis oma nime ja riigi nimega müüki.»

Loe edasi Tartu Postimehest.

0Shares