Tüma maa ja metsategu

eramets, metsaraie, niiske maa

Maaleht, Ain Alvela:

Tänavu sügisel saavad metsa ülestöötajad raiuda vaid sellistes kasvukohatüüpides, kus aluspind vähegi masinaid kannatab, sestap tuleb turule peaasjalikult vaid palki, paberi- ja küttepuitu vajavad tehased on aga toormenäljas.

Pidevad vihmad ja soojad talved on metsatöödele laastavalt mõjunud juba mitu viimast aastat, tänavu on seis aga juba nii hull, et graanulitehased, mis ühest küljest naudivad Euroopas järjest suurenevat nõudlust ja sooviksid toota niipalju kui jaksaks, on sunnitud stabiilsete toorainevoogude tagamiseks varutava puidu hinda tõstma.

Nii maksis erametsaomanike poolt varutud küttepuit lõpplaos ehk siis tarbija juures käesoleva aasta jaanuaris 20,4 €/tm, praeguseks on keskmine hind kerkinud 25,6 €/tm kanti (okasküttepuu on kallim, lehtpuu odavam).

Metsandusekspert Heiki Hepner näeb ette, et see hind võib uue aasta alguseks tõusta ka 26, isegi 26,5 €/tm kanti, aga ei löö ilmselt siiski kunagisi rekordeid, mis olid 28 €/tm ja rohkemgi.

Hinnatõus oleks muidugi vesi metsaomaniku veskile, saaks vaid seda kütte- ja paberipuud metsast kätte. Teatavasti kasvab energiapuiduks sobivad puud sageli niiske kasvukohatüübiga metsades, sellistes, kus ka uuendusraie käigus tuleb palgi kõrvale oluline osa kütte- ja paberipuitu. Või siis varutakse seda harvendusraiete käigus. Aga just sellistesse kohtadesse ei pääsegi praegu ligi.

Loe edasi Maalehe veebist.

 

0Shares