Uhkesse pessa kolinud kanakull võtab metsaomanikelt 11 hektarit maad

Accipiter gentilis, kanakull

Põhja-Sakala vallas elav Olavi Udam teadis juba enam kui kümme aastat tagasi, et Vihi külas tema põllu äärses metsatukas ühe mitmeharulise kase otsas on väike-konnakotka pesa. Nüüd elab selles pesas kanakull ja tema selles metsas enam omatahtsi toimetada ei tohi, sest riik võttis selle kaitse alla, kirjutas laupäevane Sakala.

Kui kaardilt piire vaadata, selgub, et teise kategooria looduskaitsealuse kanakulli uhke pesaga puu asub ametlikult osaühingu Metsatervendus maal, kuid 20. veebruarist ministri otsusega kaitse alla võetud 11,2 hektarist metsamaast suurem osa kuulub Udami perele.

Aastaid metsakonsulendi ametit pidanud diplomeeritud metsamehel on tegelikult päris hea meel, et tema metsades haruldasi linde leidub. Soomaa rahvuspargi läheduse tõttu pole ülemäära üllatav seegi, et tema kodu lähedal on kunagi pesitsenud must-toonekurg ja teisedki range kaitse all olevad linnud. Kahju on tal ainult sellest, et need teadmised toovad palju sekeldusi riigiga.

«See võiks olla väga rõõmus sündmus, kui kanakull sinu metsa kolib, kui vaid riik ei paneks kõiki tema kaitsega seotud kohustusi metsaomanikule ja määraks mõistliku hüvitise selle eest, et tema kaitseks mõeldud metsa ei saa kasutada,» nentis Udam.

Kõnealust suurt pesa on kaitse alla võetud juba mitu aastat. 2013. aasta kevadel sai Olavi Udam keskkonnaametist kirja, et tema maadele hakatakse looma sihtkaitsevööndit väike-konnakotka kaitseks. Viis aastat menetleti pabereid, kuni seaduses antud tähtaeg kukkus. Mullu märtsis sai Udam uue kirja, milles teatati, et kaitseala loomine on lõpetatud, sest kotkast pole pesas nähtud. Möödus vähem kui nädal ja ametist tuli uus kiri: alustatud on uut protsessi ja luuakse ala hoopis kanakulli kaitseks.

Seda, et kanakull tõepoolest seda pesa kasutab, oli Udam teadnud juba mitu aastat. Ta on ka veendunud, et kanakull on tema õuelt paar kana ära viinud.

Loe edasi Sakalast.

0Shares