ÜRO avaldas raporti kliimamuutuse ja maakasutuse vastasmõjust

kuusk, kuusik

Maailma teadlased hoiatavad uues ÜRO raportis, et kliimamuutus tabab inimest õrna kohta – otse kõhtu, kuid ei jäta liiga tegemata ka metsadele, taimedele ja loomadele, vahendab ERR.

Raportis vaadeldakse kliimasoojenemise ja maakasutuse vastasmõju, mis moodustab suletud ringi. Inimtekkeline kliimamuutus kahandab maa kvaliteeti, samas on inimene see, kes maad kasutades kliima soojenemist takka tõukab.

Maailma 195 riigi läbirääkijad said Genfis peetud maratonkõneluste tulemusena kolmapäeval valmis raportiga, mis annab senistest laialdasima hinnangu maa kasutamise ja kliima vastasmõjule.

ÜRO valitsustevahelise kliimamuutuste ekspertkogu (IPCC) raporti panid kokku 108 teadlast tuhandete andmekogude põhjal ning see annab enam kui 1000 leheküljel teada, missugused väljavaated on üha kasvava elanikkonnaga soojeneval planeedil.

Neljapäeval avaldatud kokkuvõttes poliitikakujundajatele tõdetakse, et selle vastastikuse mõju tõttu on juba praegu toit kallim, seda on vähe ja see on isegi vähem toitev.

Teadlased ütlevad aga, et kui inimesed muudavad toitumise ja toidukasvatuse viisi ning hoolitsevad metsade eest, võib see päästa planeedi ohtlikust soojenemisest.

Maismaa, mis moodustab vaid 30 protsenti maakerast, soojeneb kaks korda kiiremini kui planeet tervikuna.

Raportis rõhutatakse vajadust kaitsta allesjäänud troopilisi vihmametsi, sest need aitavad maakera soojenemist aeglustada.

Teadlased manitsevad aga mitte lootma, et ainuüksi taasmetsastamise ja biokütuseskeemidega õnnestub keskkonna häving peatada, ning toonitavad heitkoguste vähendamise otsustavat rolli katastroofi vältimises.

Loe edasi ERR lehelt.

0Shares