Uus looduskaitseala kaitseb tühja kurepesa

noorendik, noor mets, valgustusraie, hooldusraie, metsahooldus

Lääne Elu:

Turvalepa looduskaitseala loomise kavatsuse arutelu läks neljapäeval Läänemaal Taebla vallamajas tuliseks, sest maaomanikud nõudsid maade väljaostu ega saanud aru tühja pesapaiga kaitsest.

Augustis tuli keskkonnaamet välja kavatsusega teha Lääne-Nigula vallas asuv Ehmja–Turvalepa hoiuala kaheks, nii et kirdeosast saaks Turvalepa looduskaitseala ja edela pool muutuks Arumetsa hoiualaks, milles jääks kehtima praegused leebemad piirangud. Keskkonnaametnikud leidsid arutelul, et inimeste eluolu muudaks uus looduskaitseala vähe. Enamik vallamaja saali kogunenud paarikümnest inimesest ei mõistnud aga, miks looduskaitseala vaja on.

Turvalepa–Ehmja kaitseala kõige tähtsamad liigid on must-toonekurgede paar ja konnakotkad. Samuti on seal kaks metsise mängupaika. „Must-toonekurg on siin edukalt pesitsenud. Kasvatab pojad üles, mis Eestis on väga erakordne, sest terves Eestis on kokku ainult 10–15 edukat pesitsust aastas,” ütles Renno Nellis kotkaklubist.

Praegune kaitsealune elupaik ei ole linnule piisav. „Sellest piisab ainult pesitsemiseks, aga elupaik on suurem,” ütles keskkonnaameti kaitsealade juhtivspetsialist Riina Kotter.
Metsaärimees Martin Saar küsis, miks kaitstakse mahajäetud pesaga elupaika. „Siin on kirjas, et 2010. aastast pole paari pesal nähtud,” lisas ta.

Loe edasi Lääne Elust.

0Shares